Tuesday, Apr 23, 2024
HomePosts Tagged "Индонезија"

Една жена во Индонезија има необично хоби, собирање на тарантули. Минг Су ги собира овие суштества од 2010 година, досега има потрошено околу 45.000 долари за нејзините миленичиња. Минг веќе има 1.500 тарантули во нејзиниот дом, и се грижи за нив 10 часа на ден!     "Во последните

Read More

Питер Одемвинге, нигерискиот напаѓач и поранешен член на Лил, ВБА и Стоук за свој нов клуб го избра индонезискиот Мадура Јунајтед, така што заедно со Михаел Есиен и Карлтон Кол ќе ги забавуваат навивачите ширум Индонезија. Одемвинге е роден во Русија, таткому е од Нигерија

Read More

Најмалку 27 луѓе се затрупани во лизгање на земјиште поттикнато од поројните дождови во областа Понорого, на островот Јава, соопштија во сабота наутро индонезиските власти. Локалната полиција, повикувајќи се на сведоштва на селаните, објави дека исчезнале најмалку 38 луѓе, пренесува AP. Според наводите на владината Агенција

Read More

Најмалку 10 лица починале кога потонало бродче на западниот брег од Индонезија, соопштила морнарницата на Индонезија, додавајќи дека истрагата за петте изчезнати лица е во тек. Малиот брод превезувал 17 патници од пристаништето Танџунг Пинанг во провинцијата Риау источно од Суматра, кога времето се влошило,

Read More

Најмалку 30 лица починале во поплавите во Индонезија, додека 19 лица се водат како исчезнати кога лавина од кал ги поплавила нивните домови, соопштија локалните власти. Силен дожд кој ја зафатил Индонезија уште од вчера наутро предизвикала големи поплави ширум провинцијата во Индонезија Централна Јава,

Read More

Славниот Оскаровец, Леонардо Ди Каприо пристигна во Индонезија во мисија за подигнување на свеста за критично загрозените видови. Актерот при тоа го посети резерватот „Лејзер Екосистем“, каде се „дружеше“ со величенствените суматрански слонови, на кои им се заканува исчезнување во следните 30 години, доколку нешто

Read More

Деде Косвар (42) од Индонезија боледувал од ретка и неизлечива болест 0 Левандовски-Луџ дисплезија, која предизвикува неконтролирана инфекција и чудни брадавици по целото тело. Поради не многу проучената болест неготово тело било прекриено со грозни израстоци и брадавици, особено на горните и долните екстремитети поточно на

Read More

  Континуираната закана на два вулкана на островите во архипелагот затврои уште три аеродроми во Индонезија. Десетици илјади луѓе се спречени да ги остварат своите планови за патување. Активноста на вулканот Раунг трае веќе две недели. Поради можни проблеми со сообраќајот беше затворен и аеродромот на островот Бали

Read More

Властите во Индонезија денеска затворија 5 аеродроми поради повеќедневна ерупција на  вулканот Раунг во Источна Јава.. Помеѓу затворените аеродроми се и оние на популарните туристички острови Бали и Ломбок. Во моментот не можам да кажам колку патници се погодени од затворањето на аеродромите, изјавил Фарид Индра

Read More

Воена транспортен авион се урна во кварт во индонезискиот градот Медан во северна Суматра, објави Би-Би-Си  повикувајчи се на  официјални извори. Според објавите на локалната телевизија авионот Hercules се срушил врз две куќи и автомобил, а потоа се запалил. Портпаролот на војската Фауд Басиа за Би-Би-Си изјавил

Read More