Wednesday, Feb 28, 2024
HomePosts Tagged "Индија"

Зборот Македонија потекнува од Индија. Била наречена „Маа Ки Дунија“ (Maa Ki Duniya), а потоа Римјаните ја нарекле Македонија. Ова претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов му го соопштил на индискиот амбасадор во Бразил, Аби Кумар за време на отворањето на Македонската амбасада во Бразилија. „Имав можност да

Read More

Индискиот министер Гопал Бхаргава им подели на штотуку венчаните Индијки стотина дрвени палки, повикувајќи ги да ги употребат како оружје во случај нивните сопрузи да конзумираат алкохол или да ги злоставуваат. Палките, долги 30 сантиметри, кои инаку се користат за перење облека во традиционалните перални, министерот

Read More

Индиската водителка Суприт Каур на вестите за индиската телевизија IBC24 во живо дозна дека нејзиниот сопруг загинал во сообраќајна несреќа. Суприт професионално ги водеше вестите уште 10 минути откако ја дознала трагичната вест, а потоа почнала да плаче. Сопругот на водитлеката, Харшад Каваде, загинал во својот автомобил со

Read More

Индија прави огромен исчекор во примена на 4G технологијата, најмногу благодарение на бизнисменот Мукеш Амбани, кој ќе инвестира 20 милијарди долари за развој на мобилните услуги и поврзувањето. До крајот на оваа година Индијците ќе можат бесплатно да ја користат услугата Realiance Jlo што значи дека

Read More

Некои земји веќе воведуваат ригорозни казни во врска со торент сајтовите и пиратските содржини, а Индија „ги премина сите граници“. Имено, сите оние кои што ќе посетуваат торент сајтови или сајтови за пиратска содржина кои што се забранети од Владата во Индија, би можеле да завршат

Read More

Доколку Парламентот на Индија го прифати новиот закон, во земјата ќе се забранат „услугите“ на сурогат-мајките и „купувањето дете“ за странски државјани, самци кои сакаат да бидат родители и хомосексуалците. Оваа група луѓе во иднина не ќе може како досега да си „купува дете“ преку сурогат-мајки. Правото

Read More

Најмалку 22 лица се водат за исчезнати по колабирањето на голем мост на автопатот Мумбај-Гоа во Индија, при што два или три автобуси со десетици патници излетаа во надојдената река Савитра. Неколку часа од уривањето на мостот, што се случило ноќеска, спасувачите се уште во реката

Read More

Брачна двојка, која престојувала во еден хотел во градот Наинтал во северна Индија, останале затечени кога леопард упаднал во нивната соба додека тие спиеле, соопштија денеска официјалните власти. - Сумит и Шивани Раторе ги разбудил звук од кршење на стакло, а набргу потоа виделе дека низ

Read More

Во канцеларија во Индија снимен е голем инцидент со смартфонот Xiaomi Mi4i во сопственост на еден од вработените кој се гледа како одеднаш се пали и експлодира како огномет. Аџај Рaџ Нeги и официјално им се обрати на Xiaomi потенцирајќи дека овој страшен инцидент можел да остави

Read More

И покрај тоа што видео-играта „Pokemon go“ се уште официјално не е пристигната во Индија, гејмерите на големо уживаат во оваа апликација благодарејќи на приватните интернет мрежи. Многу љубители на планетарно популарниот лов на мали чудовишта успеале да ја преземат апликацијата користејќи приватни интернет мрежи

Read More