Sunday, Aug 1, 2021
HomePosts Tagged "имунитет"

Собранието денеска на пленарна седница одлучи да го одобри барањето на Основен суд Скопје за одземање на имунитетот и за притворање на пратениците Крсто Муковски, Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски и Жаклина Пешевска, поради нивното учество во насилствата што се случија на

Read More

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение информираше дека нема да учествува на денешната собраниска седница, на која на дневен ред пред пратениците е барањето од Кривичниот суд за одземање на имунитетот на пратениците Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски и

Read More

Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања едногласно, со пет гласа „за“ и без воздржани или против, го одобри барањето на судот и донесе заклучок да му предложи на Собранието да им се одземе имунитетот на пратениците Сашо Василевски, Љубен Арнаудов, Крсто Мукоски, Јохан Таруловски, Љупчо

Read More

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за денеска напладне ја закажа пленарната седницата на која ќе се одлучува за одземањето на имунитетот на пратениците Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски и Жаклина Пешевска, во врска со барањето за нивно притворање што до

Read More

Кривичниот суд доставил барање со Собранието за одземање на имунитет на шест пратеници кои Основното јавно обвинителство поради насилствата во Собранието од 27 април годинава ги товари за загрозување на уставниот поредок и на безбедноста. Барањата се пристигнати до Собранието, но се чека претседателот на Парламентот

Read More

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, соопшти дека засега нема добиено барање за одземање имунитет на пратеници кои денеска беа уапсени поради насилствата во Собранието од 27 април. Тој рече дека ако добие такво барање, ќе го препрати до надлежната собраниска комисија. – Доколку до мене биде

Read More

До овој момент во Собранието нема пристигнато барање од Кривичниот суд за одземање на пратеничкиот имунитет на пратениците што се приведени утрово за насилствата во законодавниот дом од 27 април оваа година, изјави за „Мета“, пратеникот Павле Богоевски, претседател на собраниската Комисија за деловнички и

Read More

Судскиот совет на Република Македонија на вчерашното продолжение на 261-та седница донесе Одлука за одземање на имунитет на судиите Билјана Никодиновска-Петровска, Лидија Ивановска, Благородна Аранѓелова, Анета Џигерова и Газменд Фејзулаи. Станува збора за петмината судии од Управниот суд за кои Специјалното јавно обвинителство поднесе обвинение за

Read More

Судскиот совет на денешната седница одлучи да им го одзеде имунитетот на петмина судии обвинети за злоупотреба на службената положба во предметот „Титаник“ . На седницата, која беше затворена за јавноста, судиите расправаа по барањето на кривичната судијка Верка Петковска која побарала мислење како да

Read More

Во очекување на одлуката на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 по барањето за притвор за повеќе лица од страна на Специјалното јавно обвинителство, се поставува прашањето за имунитетот на пратениците за кои е побаран притворот. СЈО, меѓу другите, бара притвор и за лидерот на

Read More