Wednesday, Jun 19, 2024
HomePosts Tagged "име"

Медијаторот Метју Нимиц чека да се формира нова влада во Скопје за да започне со нови сериозни разговори за решавање на спорот за името. Нимиц во интервју за грчкиот весник „Реал њуз“ вели дека решавањето на спорот за името треба да биде високо на агендата

Read More

Изјавата на Артан Груби, шефот на кабинетот на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во телевизиска дебата дека сега е добра шанса за менување на името на државата, предизвика лавина реакции. Некои го сфаќаат како директна реализација на албанската платформа, други како обид на албанската заедница да

Read More

Астероид меѓу орбитите на Марс и Јупитер, кој порано го носел името „Астероид 17473“, денес во чест на 70 роденден на фронтменот на култната група „Queen“ Фреди Меркјури, беше преименуван во „Asteroid 17473 Freddie Mercury“. Одлуката за преименување на астероидот ја донесе Меѓународната астрономска унија.

Read More

Родителите на 10-годишното момче Фетхулах од јужна Турција сакаат да му го сменат името, бидејќи нивниот син има име како исламистичкиот проповедник Ѓулен, кој турските власти го обвинија дека стои зад обидот за воен удар. Таткото на момчето, Емир Сонмез изјави дека сака да го оддели

Read More

Грција треба да води активна дипломатија на иницијативи за решавање на отворените прашања од надворешната политика, како спорот за името и грчко-турските проблеми, вели експремиерот Јоргос Папандреу, во интервју за грчката државна информативна агенција. Според Папандреу, грчката дипломатија е неопходно да биде проактивна околу отворените прашања

Read More

Свесни сме за проблемот со нашиот јужен сосед за разликите околу името, но истовремено сме и сериозно посветени за изнаоѓање заеднички прифатливо решение. Упатувањето покана на Самитот во Варшава за Македонија во НАТО ќе помогне за јакнење на мерките на доверба меѓу двете земји. Ова

Read More

Никос Коѕиас, министерот за надворешни работи на Грција, смета дека во Македонија треба да дојде до созревање на политичките процеси за прифаќање на компромис во деценискиот спор што би значело и прифаќање на промена на името со оглед на досегашните црвени линии на грчките политичари. „Со

Read More

Телекомуникацискиот бренд „Т-мобиле“ наскоро и официјално се очекува да биде новиот голем деловен партнер, вклучен во раководењето на најголемиот македонски стадион, националната арена „Филип Втори“ во Скопје, дознава ЕКИПА. Во рамки на договорот би било предвидено целосно брендирање на арената под овој препознатлив бренд, со

Read More

Директорката на центарот за стручно образование и обука (ЦСОО), г-ѓа Ајше Селмани и директорката на Програмата за зголемување на пазарната вработливост (ИМЕ), г-ѓа Розанди Лоу потпишаа меморандум за разбирање за партнерството помеѓу Програмата и Центарот во наредните четири години. Меморандумот се однесува на соработката при

Read More

Дали некогаш сте помислиле дека името не ви се допаѓа или пак за некој друг со смешно име сте помислиле „кога јас би се викал така, веднаш би си го променил името“? Во Македонија има вакви примери, а очигледно менувањето на името веќе не се

Read More