Wednesday, Feb 28, 2024
HomePosts Tagged "Илинден"

Македонско друштво „Илинден“ -Тирана и Македонско друштво „Илинден“ - oгранок Голо Брдо најостро го осудуваат притворот од триесет дена за Едмонд Темелко, гадоначалник на општина Пустец и претседател на Македонска Алијанса за европска интеграција во Република Албанија. „Македонците во Република Албанија се згрозени од приведувањето

Read More

Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана и разгранокот за Голо Брдо, во име на Македонците што живеат во Албанија, побараа од надлежната служба за водење матична евиденција, документите да бидат издавани на македонски јазик. - До директорот на Генералната дирекција за матична евиденција, Бледар Дорацај,

Read More

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ денеска на Мечкин камен во Крушево положи цвеќе и се поклони пред споменикот на илинденците, несакајќи тоа да го стори утре, при официјалната прослава, бидејќи, како што рече Антонио Милошоски, не сака да дава легитимитет на „нелегално избрани функционери“. На официјалната прослава

Read More

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов испратил покана до Зоран Заев градоначалник на општина Струмица со која што го поканува да присуствува на свеченостите што ќе се организираат по повод празникот Илинден. Вршителот на должноста градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов, денеска, го извести Иванов дека

Read More

Патријархот Иринеј и Српската православна црква го отфрлиле барањето на македонскиот премиер Зоран Заев и забраниле Македонија да го прослави Илинден во манастирот „Прохор Пчињски“. Како што пишува српскиот портал „Ало“, раководството на СПЦ и патријархот Иринеј немаат намера да дозволат официјална делегација на Македонија, предводена

Read More

Македонско друштво „Илинден“ од Тирана, денеска, се огласи со соопштение, поздравувајќи го усвоениот предлог - законот за малцинства од страна на владата на Република Албанија. Со него, како национални малцинства во Албанија се прогласуваат: Македонците, Грците, Власите, Ромите, Египќаните, Црногорците, Бошњаците и Србите. - Ова е чекор

Read More

Седум години од трагедијата на Охридското Езеро кога при потонувањето на бродот „Илинден“ животот го загубија 15 лица, туристи од соседна Бугарија. По повод годишнината од трагедијата делегации на Општина Охрид и на Здружението на граѓани „5 септември“ денеска во 13 часот е предвидено да

Read More

Вистинска драма се случувала во населбата Илинден во најкритичниот момент. Со жив штит еден од жителите не дозволувал багерот да пристапи до каналот кој се излеал и поплавил дваесетина куќи - објави 24 Вести. По неколкучасовна расправија и со помош од полицијата, граѓаните успеале да

Read More

На вчерашниот празник иконите во Свети Лука почнале да мироточат за време на богослужбата, а тоа можеле да го посведочат стотина присутни, пренесуваат српските медиуми. Според црковните лица солзите на иконите не се добар знак, најчесто претставуваат предупредување за верниците за можна несреќа. Оваа појава

Read More

Обезбедувањето на високите партиски функционери од ВМРО-ДПМНЕ на денешната Семакедонска средба во Трново, Битолско, отстрани од народниот собир лице кое викаше „Вратете ги парите!“ - објавува порталот Сакам да кажам. Додека траеја поздравните говори, еден маж помина зад ложата со столови каде седеа високите партиски

Read More