Monday, Aug 2, 2021
HomePosts Tagged "Игор Југ"

Кривичниот суд во Скопје му го продолжи притворот за нови 30 дена на Игор Југ, осомничен за насилствата во Собранието од 27 април оваа година, пренесуваат медиумите. Основното јавно обвинителство во меѓувреме ја проширило истрагата за Југ, кој сега освен за неовластено изработување, држење, посредување и

Read More

Водач на толпа и поседување огнено оружје се делата за кои Обвинителството го товари Игор Југ како дел од толпата која влезе во Собранието на 27 април. „Макфакс“ повикувајќи се на извори блиски на истрагата, неофицијално дознава дека неколку пратеници, министри – сегашни кандидати за градоначалници,

Read More

30-дневен притвор му одреди судија на претходна постапка на обвинетиот Игор Југ по проширената истрага што ја отвори Обвинителството. Откако му заврши осумдневниот притвор што му беше одреден за учество во инцидентите на „крвавиот четврток“, Игор Југ беше однесен на распит во Обвинителството, а потоа

Read More

Од Основното јавно обвинителство Скопје информираат дека ја прошириле истрагата за Игор Југ, еден од осомничените за случувањата во Собранието. Вчера до судија на претходна постапка е поднесен предлог за продолжување на мерката притвор за осомничениот. Југ претходно доби осумдневен притвор, кој истекол вчера. Мерката притвор

Read More

Насилникот од крвавиот 27 април, Игор Југ е оденсен во истражниот затвор во Шуто Оризари. Го одлежува веќе изречениот притвор од осум дена кој судот му го одреди пред четири месеци. Игор Југ беше дел од толпата која насилно влезе во Парламентот и физички се

Read More

Актерот и некогаш активист на Иницијативата за заедничка Македонија, Тони Михајловски бара слобода за притворениот Игор Југ кој на 27 април заедно со толпа граѓани насилно упадна во Собранието каде беа нападнати и претепани дел од пратениците и новинарите, пишува „А1он“. Михајловски на својот фејсбук профил

Read More

Игор Југ, еден од учесниците во насилствата во Собранието од 27 април, оваа година, утрово е уапсен во неговиот стан во Куманово, потврдуваат за „Мета“ извори од истрагата. Од МВР засега нема официјална потврда за апсењето. Инаку, против Југ беше отворена истрага веднаш по насилствата, односно му

Read More