Thursday, Jun 24, 2021
HomePosts Tagged "Игор Дурловски"

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција побарало од Кривичниот суд да им ја продолжи мерката притвор на осомничените за насилствата во Собранието од 27 април. „Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција достави во надлежниот Основен суд Скопје 1

Read More

Кривичниот суд го прифати барањето на Јавното обвинителство и му одреди 30-дневен притвор на поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност и поранешен министер за внатрешни работи Митко Чавков, по што е пренесен во истражниот затвор во Шутка. Иста мерка е одредена и за полицискиот службеник

Read More

Директорот на Македонската опера и балет и оперски пејач Игор Дурловски денеска на својот фејсбук-профил објави дека поднесува оставка од местото директор на МОБ и од позицијата професор на Факултетот за музичка уметност. „Жалам што сите овие општествени превирања се случуваат во година кога одбележуваме два

Read More

Игор Дурловски, директорот на Македонската опера и балет, го подигна орденот за заслуги доделен од претседателот Ѓорѓе Иванов кој е наменет за оваа македонска културна институциија. „Орденот се доделува по повод 70 години од основањето на Македонската опера и балет, а особено за успешното презентирање и

Read More

Дел од насилниците и хушкачите повторно се појавија на протестот на „За заедничка Македонија“ , а слободно продефилираа и самите организатори за кои сеуште не е поведена постапка за одговорност за насилниот упад во Собранието на Република Македонија минатиот четврток кога десетина пратеници крвнички беа

Read More

Директорот на МОБ, Игор Дурловски, се повлече од организаторите на иницијативата „За заедничка Македонија“, но вели дека ќе ја дава својата поддршка согласно своите убедувања. „Шеесет дена мирни, достоинствени протести со дел од моите сонародници и многу сум горд поради тоа. Верував дека со моето делување

Read More

Оперскиот пејач и директор на Македонската опера и балет кој е еден од главните организатори на инциијативата „За заедничка Македонија“ напиша доста конфузен статус кој наиде на бројни негативни коментари, како од неговите довчерашни поддржувачи, така и од критичарите. Тој напиша: Јас без за Македонија,но без

Read More

Вчера тензично било и во Македонската опера и балет каде директорот Дурловски се судрил со еден балетан поради започнатите инциденти уметниците се плашеле да ја одиграат претставата мислејќи дека може да бидат нападнати. На оваа непријатна ситуација во МОБ, во ходниците на театарот и претходел вербален

Read More