Wednesday, Feb 28, 2024
HomePosts Tagged "Хрватска"

Стабилен, безбеден и просперитетен регион е можен само доколку земјите аспиранти за членство во НАТО бидат целосно интегрирани во Алијансата, изјави денеска министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, во Загреб, на средба со нејзиниот хрватски колега, Дамир Крстичевиќ. Министрите заклучиле дека Македонија и на збор и на

Read More

Хрватскиот министер за земјоделство, Томислав Толушиќ, се откажал од зголемувањето на надоместокот за фитосанитарна инспекција на овошјето и на зеленчукот што се увезува во Хрватска од Македонија, Србија, БИХ и од Црна Гора, јави хрватскиот „Т-портал“. Со тоа, цената на контролата по производ ќе изнесува 90

Read More

Преостануваат уште 10 дена до почетокот на Сонус фестивалот во Паг, Хрватска, кој според Resident Advisor претставува еден од 10те најдобри светски фестивали во светот за овој месец. Овој вестивал ќе се оддржи во неколку познати клубови Папаја, Аквариус, Калипсо кои се лоцирани на плажата

Read More

Таксите за извоз на овошје и зеленчук во Хрватска, од земји кои не се во ЕУ, ќе бидат намалени, му соопштил денеска хрватскиот министер за земјоделство, Томислав Толушиќ, на босанскиот министер за надворешна трговија и економски односи, Мирко Шаровиќ. Како што јавува „Радио Слободна Европа“, сепак,

Read More

На хрватското приморје на островот Паг годинава од 20 до 24 август ќе се одржи атрактивниот Сонус фестивал кој ќе ги донесе најголемите диџејски имиња на денешницата ветувајќи фантастична забава за сите посетители. Сонус фестивалот ќе се одржи на познатата локација на плажата Зрче која прераснува

Read More

Загребски диџеи пуштал музика на градскиот плоштад на главниот град на Хрватска по повод одбележување на Националниот ден на трансплантација на ограни и ткива. Неговата музика особено и се допадна на една баба која ја искористи можноста да заигра. Всушност, таа со торба од продавница, играше

Read More

Младиот штипски фудбалер и репрезентативец на Македонија до 17 години е пред трансфер во клубот од Хрватска.   По натпреварот во Штип против Победа, 17 годишниот Бојан Миовски замина во Осијек. Тој го постигна првиот свој гол за екипата на Брегалница, а како што известуваат од клубот

Read More

Хрватското општество поделено околу абортусот. Протести и контрапротести низ земјата. Маршот против абортусот беше организиран од групи на конзервативци. Според официјалните податоци од полицијата, во Загреб на „Маршот за живот” имало 15.000 луѓе, а во Сплит 5.000. Според организаторите целта е да се привлече вниманието

Read More

Хрватска успеа да избегне нова и можеби уште подлабока политичка криза со тоа што го одбегна сценариото за превремени парламентарни избори. Со мнозинство гласови, по повеќечасовна бурна расправа и меѓусебни обвинување, хрватскиот Сабор го избра Гордан Јандроковиќ од Хрватската демократска заедница (ХДЗ) за нов претседател

Read More

Хрватска вчера ја блокирала компанијата Агрокор поради долг за данок на додадена вредност поголем од 10 милиони евра, пренесоа хрватските медиуми. Сметките на компанијата Агрокор и повеќе фирми во нејзиниот состав, во сопственост на хрватскиот бизнисмен Ивица Тодориќ, вчера се блокирани. Според податоците од сервисот на

Read More