Wednesday, Jun 19, 2024
HomePosts Tagged "Холандија"

Очекуваме на есен да се тргне условеноста на препораката за членство на Македонија во ЕУ, а следен чекор да биде и датум за почеток на преговори. Реформите што ги спроведуваме, начините на кои ги продлабочуваме добрососедските односи и градиме нови цврсти пријателства со светот, придонесуваат

Read More

Холандскиот амбасадор во Скопје, Ваутер Пломп е убеден дека на политичката криза во Македонија ѝ доаѓа крајот. Според него, изборот на новиот претседател на Собранието, кој беше поддржан од Вашингтон и Брисел е позитивен чекор кон решение на кризата. Пломп истакна дека Македонија сега треба

Read More

Амбасадорите на Кралството Шведска, Кралството Холандија и на Словенија денеска не сакаа да ги коментираат информациите на германскиот весник „Шпигел“ дека Брисел размислува за воведување санкции за Македонија и за одредени политичари кои придонесуваат за продлабочување на политичката криза и за блокирање на демократските процеси. Амбасадорите

Read More

Холандскиот амбасадор Ваутер Пломп на настан во старата скопска чаршија пристигна со омиленото превозно средство велосипедот. Како претставник на земјата во која велоспедската култура во Европа е една од најразвиените амбасадорот Пломп сосема очекувано е да го користи и промовира велосипедот и во Македонија како

Read More

Холанѓаните се во потрага по нов тренер откако Дени Блинд беше отпуштен. Холандија е во тешка позиција во квалификациите за Светското првенство по поразот од Бугарија. Тоа го плати Дани Блинд, кој и самиот призна дека поразот од Бугарите е само негова вина. Популарни "лалињата" во

Read More

Холандија донира медицинска помош во вредност од половина милион евра, која треба да пристигне оваа недела, пишува на Фејсбук страницата на Кралството Холандија и на официјалната интернет страница на амбасадата. „Штетите во некои реони се толку големи и затоа испраќаме медицинска помош. Многу е важно овие

Read More

Холандската полиција вчера уапси две лица за кои постои сомнеж дека се поврзани со нападите во Париз, лани во ноември и во Брисел, во март годинава, јави ДПА. Како што соопшти Јавното обвинителство од холандскиот град Ротердам, двете лица се уапсени затоа што отпечатоци од

Read More

Холандскиот парламент вчера со големо мнозинство ја отфрли иницијативата за одржување на референдум за членството на Холандија во Европската унија. Само 14 од 75 пратеници го поддржаа предлогот на Феерт Вилдерс, челникот на десничарската Партија за слобода. Вилдер ја повикува владата да одржи референдум за „Nexit“

Read More

Холандскиот стартап VanMoof креираше нов модел на електричен велосипед Electrified S кој има далеку подобар дизајн и конструкцијата е многу поприродна со традиционалните велосипеди со тоа што сите делови за електричниот мотор од 250 вати, батеријата и конекциите се подобро вклопени и не додаваат на

Read More

Холандската полиција објави дека организирани банди експлоатираат околу 300 деца ширум Европа приморувајќи ги да крадат најмалку 1.000 евра дневно. Во полициска операција разоткриени се четири мрежи на банди во Холандија, Австрија, Хрватска и Босна, соопштија полициски извори во Холандија. Истрагата почнала пред една година кога полицијата

Read More