Sunday, Jan 29, 2023
HomePosts Tagged "Хашим Тачи"

Некои претставници на Европската Унија ја злоупотребуваат проевропската ориентација на косовските граѓани, за да го понижат Косово и за да се доцни со неговата европска перспектива, оцени синоќа косовскиот претседател Хашим Тачи. - На Косово му треба брзо движење кон конкретна европска перспектива, а не процес

Read More

Претседателот на Косово, хашим Тачи денеска го распушти Парламентот, откако мнозинството пратеници изгласаа недоверба на Владта. Во рок од 45 денови треба да бидат организирани предвремени парламентарни избори, една година порано од предвиденото. Парламентот на Косово претходно го поддржа предлогот за гласање недоверба на Владата на Иса

Read More

Зошто Зоран Заев не ги напаѓа албанскиот и косовскиот премиер Еди Рама и Хашим Тачи, сигурно не е толку наивен за да не знае дека концептот на голема Албанија не е комплетен без Скопје, вели Ивица Дачиќ. српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи во

Read More

Косовскиот претседател Хашим Тачи ја повика ЕУ да не потпаѓа под влијание на манипулацијата на Србија околу наводните аспирации на Косово и Албанија за создавање на Голема Албанија. Иако и самиот деновиве излезе со изјава која сугерираше такво нешто, Тачи на својот профил на Фејсбук напиша

Read More

Потребно ни е национално помирување и да не дозволиме насилство да се вгнезди во нашето Косово. Ова е апелот на косовскиот претседател Хашим Тачи по инцидентот со фрлената експлозивна направа во зградата на косовскиот парламент. - Насилството носи страв, стравот носи омраза, а омразата потоа носи

Read More

На централниот плоштад „Скендер бег“ во Тирана денеска се одржа церемонијата на официјална инаугурација на Хашим Тачи за претседател на Косово. Како што јави Танјуг, церемонијата започна со смотра на почесната единица на гардата на Косовските безбеднони сили, што ја извршија Тачи и досегашната претседателка

Read More

Специјалниот суд за воени злосторства извршени од страна на поранешната ОВК, би можел да покрене обвинение против новоизбраниот претседател на Косово, Хашим Тачи, поради малтретирање на затвореници Срби и Роми, објави парискиот весник „Фигаро“. „Хашим Тачи, кој на 26 февруари беше избран за претседател на

Read More

Косово доби нов председател. Шефот на косовската дипломатија и лидер на Демократската партија на Косово, Хашим Тачи ќе ја замени Јахјага, тој е одбран за нов претседател на Косово. Тачи дури во третиот круг на гласање во Собранието на Косово успеа да го добие простото

Read More

Хашим Тачи заедно со нигерскиот милијардер и гувернер на сојузната држава Имо, Рочас Окорача е обвинет за трговија со човечки органи од страна на Асоцијацијата на лекари во Нигерија. Претседателот на лекарската асоцијација Филип Нџеманзе изјави дека првпат во историјата една Влада учествува во трговија со

Read More

Вчера, Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски и на Косово Хашим Тачи во Приштина потпишале два билатерални договори, Првиот договор бил за граѓаните на двете земји дека ќе може да ја преминуваат границата од едно на друго тло само со биометриски лични

Read More