Saturday, Mar 25, 2023
HomePosts Tagged "хакер"

Г.О. (22) од Исланд е осомничен од МВР за оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем. Меѓународната истрага открила дека тој на 20 април годинава неовластено навлегол во е-маил комуникација, изготвил фалсификувана фактура и со менување на лажни банкарски податоци, создал услови паричните средства во

Read More

Руски програмер по име Пјотр Левашов е уапсен во Барселона под сомневање дека бил вмешан во сајбер-нападите за време на претседателската кампања минатата година во САД. Како што соопшти руската амбасада во Мадрид, тој е уапсен врз основа на американска меѓународна потерница, објави Ројтерс повикувајќи се

Read More

Хакерот Едвард Мајерчик ја призна вината за пробивањето на корисничките сметки на iCloud од каде украде голем број на голи слики од познати актерки, манекенки и пејачки со што се соочува со казна затвор од 5 години. Тој успеал да ги пробие нивните лозинки со лажни

Read More

Хакерот кој провали во персоналната електронска пошта на директорот на ЦИА, Џон Бренан, објаснува дека добил пристап преправајќи се како работник на Verizon. Контактирајќи со неговите „колеги“ од фирмата, се пожалил дека неговите „алатки“ се расипале и му биле потребни информации за еден од нивните

Read More