Tuesday, Oct 3, 2023
HomePosts Tagged "Гватемала"

Тим од научници од Универзитетите во Бристол и Кембриџ, со дрон снимиле ерупција на вулканот Фуего во Гватемала. Ова е прва вулканска ерупција снимена на ваков начин, а дроновите им овозможиле на научниците да ја измерат температурата, влажноста и останатите термички параметри во вулканските облаци. Овој

Read More

18 годишник од Гватемала е смртно застрелан, а тешко повреден е негов 17 годишен пријател во градот Чикимула. Полицијата соопштува дека во нив е пукано од џип во движење, а на местото на престрелката се пронајдени дури 17 чаури. Младите лица ја играле играта Pokemon

Read More

Тројца поранешни министрите во Гватемала се уапсени под обвинение за злоупотреба на државни средства, а по други двајца полицијата се уште трага, соопштија властите во централноамериканската држава. Петмината осомничени биле министри во владата на поранешниот претседател Ото Перес Молина, кој веќе е уапсен под обвинение за

Read More