Saturday, Jul 13, 2024
HomePosts Tagged "Груевски"

Партискиот врв на ВМРО-ДПМНЕ, синоќа присуствуваше на отворањето на новиот објект на Филхармонија, зграда, која според некои информации е пуштена во употреба без последните проверки на објектот - пишува Макфакс. На отварањето освен претседателот Ѓорге Иванов, премиерот во заминување Емил Димитриев и министерката за култура, Елизабета

Read More

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски не одговори на новинарските прашања дали ќе остане лидер на партијата или ќе се повлече од функцијата. „Ве молам да ме оставите да ја следиме претставата“ - рече Груевски. Претходно, тој изјави дека нема намера да се повлече од јавните настапи бидејќи

Read More

СДСМ испрати реакција на прес конференцијата на ВМРО ДПМНЕ. „СДСМ јасно и гласно кажува дека никој нема да го загрози статусот на Македонскиот јазик и унитарноста на државата. Ќе се овозможи практична примена на јазиците на заедниците според нивните потреби, исклучиво согласно Уставот на Република

Read More

Талат Џафери во интервју за Хрватската радиот телевизија кажа дека тој е легален и легитимен претседател на македонскиот парламент имајќи во предвид дека таквата одлука е донесена од мнозинството пратеници на 27. април, изјави Талат Џафери за ХРТ. Тој смета дека ситуацијата во Македонија не би

Read More

Во оваа загрижувачка состојба, кога лица со фантомки упаѓаат во Собрание и тепаат пратеници, уништуваат собраниски инвентар и ескалација на насилството, лидерот на ВМРО ДПМНЕ и што е уште пострашно, претседателот на државата Ѓорѓе Иванов никаде ги нема. Груевски си шета во Австрија, а настаниве

Read More

Би сакал во понеделник американскиот дипломат Хојт Ји да биде пречекан со нов претседател на Собрание, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во изјава за Телевизија 24. Нема амнестија на криминал, ниту нови парламентарни избори – Груевски мора да ја предаде власта порача лидерот на

Read More

Поранешниот премиер и шеф на шведската дипломатија, Карл Билт вечерва отпатува за Србија, по средбите со лидерите на парламентарните партии во Македонија. Билт својата посета ја заврши со средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, но оттаму не откриваат повеќе датали за средбата. На прашање

Read More

Груевски треба да го слуша меѓународниот фактор и да ја почитува демократијата, изјави потпретседателот на ДУИ, Невзат Бејта, во емисијата „10 Минути“ на Тв21. Според него дури и да се одржат нови избори, нема албанска партија која би влегла во коалиција со една анти

Read More

„Никола Груевски доби фактура од единствена Република Македонија. Граѓаните масовно гласаа за промени и правда. Тие 700 илјади гласови се преточени во 67 пратенички мандати коишто го сочинуваат новото мнозинство. Ќе има нов собраниски претседател и нова Влада. Ќе се реализира народната волја, а не криминалната волја

Read More

Првата седница на Собранието никако да заврши. Заврши само деното шесто продолжение на маратонските реплики и контрареплики на пратениците од ВМРО ДПМНЕ. За волја на вистината, денешната расправа беше многу поинтересна откако пратениците на СДСМ обелоденија документи, кои според нив, покажуваат дека Сашо Мијалков и

Read More