Wednesday, Feb 28, 2024
HomePosts Tagged "граница"

На Граница синоќа дојде до инцидент кога се случи тепачка меѓу нервозни мажи. Судејќи по таблиците на автомобилите се работи за Срби, кои од засега непознати причини се степаа во гужвата во која се чекаше и до три часа. Инаку, вчера повеќе од 10.000 луѓе чекаа

Read More

Долги колони автомобили и автобуси има на граничниот премин Евзони поради штрајкот на грчките цариници, кој почна на полноќ, потврдија за „Мета“ од грчкиот граничен премин. Како што соопштија, на преминот Евзони, на секои 60 минути границата се отвора за минување на возила во траење од

Read More

Патувањето кон Грција утре ќе биде отежнато поради 24-часовниот штрајк на грчките цариници кои реагираат поради владините мерки за штедење. Од граничните премини Евзони и Дојрани велат дека границите ќе бидат затворени од полноќ вечерва до полноќ в четврток, а работата ќе се нормализира в

Read More

На најфреквентниот граничен премин „Богородица“ сообраќајот на првиот ден од велигденскиот викенд е со малку поголем интензитет од секојдневниот, но не во очекуваниот обем, информира утрово граничната полиција. За излез од земјава, од шестте расположливи, моментно во функција се ставени три сообраќајни ленти, а за влез

Read More

Србија нема да крева огради на границите, но нема ни да биде собиралиште за бегалци, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ за државната телевизија РТС. - Министрите Небојша Стефановиќ (за внатрешни работи), Александар Вулин (за труд) и неколкумина други, кои јас доста ги почитувам и коишто се

Read More

Швајцарскиот весник „Ној цирхер цајтунг“ пишува за „политичкиот ќор-сокак во Косово“, откако завчера, владата на Косово го повлече од парламентот нацрт-договорот за демаркација со Црна Гора, бидејќи на седницата не присуствуваа пратениците од Српската листа. „Демонстрантите кои се собраа во близина на парламентот славеа - а

Read More

Насилствата и инцидентите на Косово може да создадат потешкотии во Брисел кога е во прашање визната либерализација, изјави известителот на ЕП за визен режим со Косово, Тања Фајон пред одлуката на косовскиот парламент за демаркација со Црна Гора. Во изјава за Радио Слободна Европа, таа вели

Read More

Неколку илјади Албанци протсетираа вчера во Пеќ против демаркација на границата со Црна Гора, порачувајќи дека нема да дозволат косовска земја да и се подарува на Црна Гора. Протестот бил организиран од опозициското движење „Самоопределување“, кое тврди дека во процесот на демаркација Подгорица добила дел

Read More

Косовската Влада го ратификуваше договорот за демаркација на границата со Црна Гора и покрај противењето од страна на опозицијата. Документот вчера е испратен на усвојување во Парламентот. Демаркацијата на границата со Црна Гора и договорот со Србија, со кој му се дава поголеми права на српското

Read More

Српската Влада одлучи да испрати дополнителни војници и полициски единици по границите за да се заштити од приливот на илегални мигранти. -Задачата на воените и полициските сили ќе биде да го спречи нелегалното влегување на мигранти од Република Бугарија и Република Македонија. Во исто време тие

Read More