Wednesday, Nov 29, 2023
HomePosts Tagged "град"

Големо невреме проследено со град ги зафати денеска попладне северните и североисточните делови на Словенија, а во текот на ноќта, според метеоролошките прогнози, ќе се прошири и низ поголемиот дел од земјата. Словенечката Државна управа за заштита и спасување јави за поплави, одрони на земјиште

Read More

Силно невреме со град, дожд и силен ветер вчера попладне ја зафати Хрватска. Најпогоден е Вараждин, каде до 15 часот имаше сончево време, по што настапи силно невреме. На мостот кон Чаковец од силниот ветар паднало стебло, но никој не е повреден. Бавчите побелеа како

Read More

Невреме со интензивен пороен дожд и засилен ветер вчера доцна попладне и во вечерните часови го зафати Неготинско, а во околината на Куманово е регистрирана и појава на град, соопштуваат од УХМР. Локална појава на пороен дожд и грмежи се регистрирани во северните и источните делови

Read More

Градот Велес се уште ги нема отстранети новогодишните украси кои може да се забележат низ главните улици. Најверојатно општината сака да заштеди пари за китење и откитување, бидејќи сепак за шест месеци повторно ќе дојдат празници. Ако е за утеха на велешани барем украсите не

Read More

Во Македонија тропски горештини, во Србија паѓа град. Град со големина на слива денеска изненади во Смедерево. Се уште не е познато колкава е штетата која ја нанел врз куќите и нивите.

Read More

Популарноста на најдобриот велшки фудбалер на денешницата Герет Бејл одеднаш порасно по првите два натпревари на ЕУРО 2016, откако постигна два гола. За таа цел, малиот град во северен Велс, Бала, до крајот на Европскиот шампионат во Франција ќе се преименува во Бејл во чест на

Read More

На вчерашните трети протести по ред во Белград на повик на иницијативата под назив „Не да(ви)мо Београд“ пристигнале неколку илјади граѓани. По говорите што започнаа во 18 часот, народот тргна на протестна прошетка низ главните улици на градот. Граѓаните носат свирчиња и транспаренти со натписи „Мали

Read More

Земјоделците од Македонска Каменица започнаа да пријавуваат големи штети на нивните насади од вчерашното силно невреме кое го зафати регионот при што паѓал и крупен град. Најголема штета има на градинарските култури, овошните насади од јаболка и ореви, а најпогодени се жителите на селата Моштица,

Read More

Повеќе од 20 години поминаа од војната во БиХ, но нејзините траги и тоа како се присутни. Еден од градбите каде тоа најмногу доаѓа до израз е Горњи Вакуф, т.е. Ускопље, гратче во централнобосанскиот кантон, кое во целост е поделено на хрватска и бошњачка страна,

Read More