Tuesday, Jun 6, 2023
HomePosts Tagged "Град Скопје"

Советот на град Скопје на вчерашната седница усвоил одлука со која се забранува доставувањето стока во периодот од 7:30 до 18 часот, во периодот од од 1 декември до 31 март. Доставата меѓу 18 и 7.30 часот ќе може да се врши со задржување на

Read More

Советот на Град Скопје на денешната трета седница го усвои предлог-буџетот на Град Скопје за 2018 година, што е за 10 проценти помал во однос на буџетот за 2017 година предложен и усвоен од претходното градско раководство. Буџетот на Град Скопје за 2018 година изнесува

Read More

Советот на Град Скопје денеска одржа прва седница по локалните избори, на кои беа избрани нови градоначалници и членови на општинските совети. Советот на Град Скопје на седницата најпрво ги избра претседателот и членовите на Комисијата за верификација, мандатни прашања, претставки и поплаки на Советот на

Read More

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, си поднел оставка на функцијата член на Советот на Град Скопје, на кој беше избран на локалните избори, поради, како што изјави за „Мета“, „африканско-колумбиско-сицилијанските избори што ги спроведоа Зоран Заев и групата околу него“. – Како човек, како професор,

Read More

Новиот градоначалник на Град Скопје, Петре Шилегов, рече дека ќе работи одговорно, транспарентно, домаќински и, пред сè, во интерес на сите граѓани на Скопје. По преземањето на функцијата од досегашниот градоначалник Коце Трајановски, тој рече дека сите одлуки ќе се носат заедно со граѓаните, а во

Read More

Со ребалансот на буџетот на Град Скопје се планираат уште 3,5 милиони евра како субвенции за ЈСП како наводна помош поради потешкотиите во работењето, но тие пари ќе завршат за Панорамското тркало, порача денеска Драги Давчевски, координатор на советничка група на СДСМ и коалицијата во

Read More

Во однос на наодите за валидноста на дипломата на директорот на ЈП „Водовод и канализација“, Александар Атанасов, градот Скопје веднаш по изнесените наоди во јавноста на одредени организации, почна постапка на проверка на истите во соодветните државни институции, соопшти град Скопје. „Градот се обрати до надлежните

Read More

Започна реализацијата на капиталниот проект за изградба на нов забавен парк во Скопје. Денес граданочалникот Трајановски на својот фејсбук профил го откри изгледот. Граѓаните сепак се загрижени за енормното трошење на пари за проекти кои не се од голема важност за граѓаните, односно граѓсните побараа

Read More

Хелсиншкиот комитет за човекови права реагира на обидот за спречување на собирот на родителите на децата со посебни потреби во паркот Жена-борец. „Ваквото постапување потенцираме дека е обид за Спречување или смеќавање на јавен собир, кое дело е предвидено за казниво со член 155 од Кривичниот

Read More

Тројца од обезбедувањето на Град Скопје не им дозволуваат на здружението на родители кои имаат деца со посебни потреби „Сплотени срца“ да постават шатори во скопскиот „Жена парк“. Обезбедувањето вели дека настанот не бил најавен, објави Плусинфо. Порталот пишува дека сликата пред Собранието е тажна, обезбедувањето

Read More