Monday, Aug 2, 2021
HomePosts Tagged "Горан Грујовски"

На 5 јануари конечно може ќе биде познато дали поранешните началници во УБК, Горан Грујевски и Никола Бошковски ќе бидат екстрадирани во земјава. За тогаш е одложено објавувањето на пресудата на судот во Солун за барањето на македонските власти, јавува „Алсат М“. Пресудата требаше да биде

Read More

Во судот во Солун треба да се одржи рочиште за барањето од македонските власти за екстрадиција на поранешните началници во Управата за безбедност и контраразузнавање, Горан Грујевски и Никола Бошкоски. Тие се обвинети во случајот „Таргет- Тврдина“. Двајцата се во притвор во близина на Солун. На

Read More

Поранешните разузнавачи Горан Грујoвски и Никола Бошкоски во средата побарале азил во Грција, потврдиле адвокатите што ги застапуваат, јавува „Макфакс“. Судот за прекршоци во Солун го одложил денешното судење за двајцата бегалци од правдата за 17 мај, а ним треба да им се суди за поседување

Read More

Во Судот во Солун денеска треба да биде одржано рочиште за поранешниот началник на Петтата управа во МВР Горан Грујовски и вработениот во УБК Никола Бошковски, по кои македонските власти имаат распишано меѓународни потерници, а грчките власти ги товарат за поседување лажни патни исправи. Грујовски и

Read More

Денеска судот во Солун треба да реши за екстрадицијата на Горан Грујовски и Никола Бошкоски, обвинети за уништување на документацијата во МВР. Тие пребегаа во Солун од каде што планирале да ја напуштат Грција со фалсификувани бугарски патни исправи. Досега немаше пресуда за нив поради необезбеден

Read More

Адвокатот на Горан Грујовски, Љупчо Шврговски, по објавувањето на пресудата за предметот „Тврдина 2“ рече дека очекувале ослободителна пресуда, бидејќи не може да постои кривична одговорност ако недостига суштинскиот елемент на кривичното дело. Тој најави жалба на пресудата. – Не може да постои кривична одговорност

Read More

Поранешниот началник на петтата управа во МВР, Горан Грујовски, кој беше во бегство, доби една и пол година затворска казна за незаконското палење на илјадници списи во случајот „Тврдина 2“ на СЈО. Другите шест обвинети, вработени во УБК, добија условни казни за фалсификување службена исправа. На

Read More

Министерот за правда, Билен Саљији, денеска потврди дека министерството ја добило од Кривичниот суд документацијата за екстрадиција на поранешните началници во УБК, Горан Грујовски и Никола Бошковски, од Грција во Македонија и дека деновиве официјално ќе биде потпишано и доставено барањето за екстрадиција до грчките

Read More

Кривичниот суд нема да ја чека екстрадицијата на поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, кој е првообвинет во случајот „Тврдина 2“, и ќе му се суди во отсуство, одлучи денеска судијката Лидија Петровска. Таа, на денешната главна расправа, го отфрли барањето на Љупчо Шврговски, адвокат

Read More

Спoред инфoрмaции нa „Мaкфaкс“, пoвеќе oд десет луѓе им пoмaгaле нa Горан Грујовски и Никола Бошкоски да побегнат од Македонија. Министерoт зa внaтрешни рaбoти Oливер Спaсoвски вели декa пoлицијaтa имa инфoрмации дaли јaтaците се врaбoтени вo МВР и УБК, нo не мoже дa ги спoдели сo

Read More