Sunday, Aug 1, 2021
HomePosts Tagged "Голема Албанија"

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, денеска оцени дека бебедносно-политичката ситуација во светот, но и во регионот е влошена. Тој наведе дека во многу земји од регионот се зајакнал национализмот, а политичката сцена се радикализирала. – Тоа особено беше видливо во Хрватска и во БИХ во

Read More

Косовскиот претседател Хашим Тачи ја повика ЕУ да не потпаѓа под влијание на манипулацијата на Србија околу наводните аспирации на Косово и Албанија за создавање на Голема Албанија. Иако и самиот деновиве излезе со изјава која сугерираше такво нешто, Тачи на својот профил на Фејсбук напиша

Read More

Навивачи на фудбалскиот тим Шкупи од Чаир најверојатно стојат зад летањето на дронот на кој е закачено знамето со карта на Голема Албанија. Денес дронот со Голема Албанија прелета и во Чаир каде се играше натпревар со Вардар во Првата македонска фудбалска лига, па се очекува

Read More

Создавањето на Голема Албанија е заедничка идеолошка платформа на сите Албанци, која го заплашува Балканот и цела Европа, изјави српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ по вчерашното интервју на албанскиот премиер Еди Рама. - Изјавата на Рама е уште една потврда дека создавањето

Read More

Грчките медиуми откриваат дека во Приштина се подготвува поставување на темели за Голема Албанија од повеќе националистички организации кои ќе престават меморандум за обединување на Албанците во една држава, а по тоа треба да следи и организација на референдум. Лидерите на Листата за природна Албанија, Кочо

Read More