Monday, Aug 2, 2021
HomePosts Tagged "години"

Иако се вели дека „вистинската љубов не знае за години“, научници од Универзитетот Емори во Атланта докажале дека сепак постои идеална разлика во годините која до некаде гарантира квалитетен и добар однос. Во истражувањето во кое учествувале три илјади луѓе научниците се обиделе да дознаат во

Read More

Популарната јапонска манекенка Риса Хирако стана хит на Инстаграм откако откри колку години има- таа е родена на 14 февруари 1971 година, односно, има 45 години, што по нејзината фигура и нејзиното лица никогаш не би можело да се претпостави. Манекенката и поранешна сопруга на

Read More

Утре навршуваат пет години од убиството на 22-годишниот Мартин кој на 6-ти јуни 2011 година беше брутално претепан до смрт на плоштад Македонија во Скопје. Инцидентот се случи додека владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ ја славеше својата изборна победа од предвремените парламентарни избори. Министерството за внатрешни работи

Read More

Денеска навршуваат четири години од петкратното убиство кај Смилковци кое ја потресе македонската јавност, пред се, затоа што убиството беше направено на големиот христијански празник, Велики четврток. На 12 април 2012, е извршено убиство на петмина лица со огнено оружје кај езерото во атарот на селото

Read More

Kрава на фарма во неготинско Дуброво роди три телиња, а вработените таму за околу четири децении постоење на фармерското производство и молзниот систем овде, не паметат ваков случај. Токму оттаму и зголемената возбуда кај луѓето со кои денеска разговаравме во теличарникот, односно породилното одделение каде

Read More

Одбележани осум години од хеликоптерската несреќа во која трагично загинаа единаесет припадници на воздухопловната бригада на АРМ, на спомен обележјето кај катлановско Блаце. Осумгодишнината од несреќата на армискиот хеликоптер беше одбележана и во кампот Бутмир, Сараево, каде мировниците беа дел од мисијата „АЛТЕА“. Хеликоптерот Ми-17 се

Read More

Одбележани 16 години од убиството на тројцата полицајци кај Арачиново. Родителите и најблиските денеска им оддале помен на три различни скопски гробишта. Инспекторот Ерол Готак и полицајците Кирил Петрушевски и Ацо Ангеловски беа убиени на 16-ти јануари 2000-та. Во акцијата за откривање на украдени луксузни автомобили,

Read More

Денеска се одбележува 14-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, со кој беше ставен крај на конфликтот во 2001 година и се постави рамка за меѓуетнички соживот и евроатлантска перспектива на државата. Рамковниот договор го потпишаа тогашниот претседател на Република Македонија Борис Трајковски, поранешниот претседател на

Read More