Saturday, Jul 13, 2024
HomePosts Tagged "гимназија"

Државниот просветен инспекторат нема да го казни директорот на прилепската гимназија, Кире Николовски, кој во видео снимено од ученици ги повикуваше средношколците да излезат на протести против Платформата на Албанците. „Врз основа на контролата спроведена од Инспекторатот во С.У „Мирче Ацев“ во Прилеп не се исполнети условите

Read More

Родители на учениците од прилепската гимназија „Мирце Ачев” денеска протестираа во дворот на училиштето, револтирани поради вчерашниот политички говор на директорот Кире Николоски кој ги убедувал децата да одат на протестите против албанската реформа. - Бараме одговорност, оставка од директорот, бараме Државниот просветен инспекторат да преземе

Read More

Осум илјади евра или ќе објавиме голи фотографии од тебе - директорот на кумановската гимназија добил ваква уцена, а откако одбил да ја уплати бараната сума, на социјалните мрежи се појавија фотографии со експлицитна содржина. Првично фотографиите биле објавени на „Фејсбук“, а потоа и на „Твитер“. Димитријевиќ,

Read More

На социјалните мрежи денеска се појави видео на кое се слуша разговор меѓу група ученици и директорот на прилепската гимназија „Мирче Ацев“, Кире Николоски. Тој им зборува на учениците дека ќе биде страшно ако се спроведе платформата на албанските партии и ако се воведе двојазичност

Read More

Поради игнорантскиот однос од надлежните за решавање на проблемот со мизерните услови за учење за учениците Македонци во тетовската гимназија „Кирил Пејчиновиќ“, родителите на учениците соопштија дека на први септември ќе одржат протест и наставата нема да почне. И покрај сите наши преземени чекори до сите

Read More

Стари проблеми на почетотокот од учебната година за учениците од гимназијата Кирил Пејчиновиќ од Тетово, кои следат настава на македонски јазик. Тие на 1 септември ќе треба да ја започнат наставата во две оделни згради, под секое ниво за воспитно-образовен процес - пишува Мета. Се

Read More

Навреда на Фејсбук и ширење говор на омраза, се причините за намаленото поведение на Илина Димовска - ученичка во трета година при велешката Гимназија Кочо Рацин. Ваквата одлука на надлежните во Гимназијата ги вжешти социјалните мрежи. И додека таа тврди дека е казнета поради изразување

Read More

Гимназија со угледно реноме или пак избор на средно стручно школо ќе биде главна дилема за полуматурантите кои наредните денови ќе ги поднесуваат документите за упис во средните училишта низ Македонија. Во последните неколку години анализите на пазарот на трудот велат дека потребен е стручен кадар,

Read More