Friday, May 24, 2024
HomePosts Tagged "германија"

Сакаме Македонија да биде успешна приказна и во 2018 година. Германија ја поддржува Македонија во исполнувањето на европските приоритети и заложби за интегрирање во ЕУ и НАТО, истакнал Михаел Рот, државен министер надлежен за Европа во германското Министерство за надворешни работи на денешната средба

Read More

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска се сретна со амбасадорот Томас Осовски, ополномоштеник за ЕУ-политики при германското МНР. Од Министерството за одбрана информираа дека на средбата соговорниците разговарале за реформските политики на владата, спроведувањето на планот 3-6-9 и новиот импулс на добрососедски односи. – Владата

Read More

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави дека Турција останува важен партнер на Европската Унија и оти врските треба да бидат сочувани и покрај тоа што земјата во последно време се движи во непосакуван правец. – Реално гледано, Турција се оддалечува од Европската Унија во текот на последните

Read More

Македонската влада направи импресивен почеток со поставувањето на своите приоритети на прашањата со соседите, на амбициозните реформски проекти и на позитивните чекори, истакнал министерот за надворешни работи на Германја, Зигмар Габриел, на денешната средба со шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, во Берлин, се наведува

Read More

Министерот за надворешни работи Никола Димитров за време на посетата на Берлин, на 6 септмеври, ќе побара Германија и Европската Унија да и помогнат на Македонија целосно да ја реализира евроатлантската интеграција. – Ова е шанса и за ЕУ и за Германија да покажат дека не

Read More

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи денеска на државниот секретар на Mинистерството за надворешни работи на Германија за европски прашања, Михаел Рот му ја пренел иницијативата на македонската Влада за стратешко партнерство меѓу Германија и Македонија и побарал вклучување на Берлин во решавањето на спорот

Read More

Македонија, со новата влада предводена од Зоран Заев, повторно ќе може да се фокусира на проектите од надворешната политика, како што е интеграцијата во ЕУ и во НАТО, оцени во интервју за „Јуропиен Вестен Балканс“, германскиот пратеник од редовите на владејачката Христијанско-демократска унија (ЦДУ), Штефан

Read More

За време на Самитот за Западен Балкан во Трст, премиерот Зоран Заев имаше билатерална средба со канцеларката на Република Германија, Ангела Меркел, која изразила поддршка за новата влада, за суштниски реформи и за определбата за интеграција на Република Македонија во ЕУ, соопштија од кабинетот на

Read More

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи Михаел Рот оцени дека постои шанса повторно да се придвижат закочените дијалози на Македонија со Бугарија и со Грција и дека Германија е подготвена да помогне. - Пред сè зависи од непосредните учесници да изнајдат нови

Read More

Вицепремиерот за економски прашања и за координација со економските ресори, Кочо Анѓушев заедно со делегација на Владата денеска присуствува на комеморацијата за поранешниот германски канцелар Хелмур Кол што се одржува во Стразбур, соопштија од Владата. “Еврoпa зaгуби еден гoлем чoвек, визиoнер кoј ги зaдoлжи идните генерaции

Read More