Wednesday, Mar 29, 2023
HomePosts Tagged "функционери"

СДСМ во Владата ќе добие 15 министерски места и уште неколку вицепремиерски позиции. По вечерашната седница на Централниот одбор го соопшти составот на новиот владин кабинет со конечни имиња и функции. Радмила Шекеринска ќе биде министер за одбрана, Оливер Спасовски – министер за внатрешни работи,

Read More

Функционери на ВМРО-ДПМНЕ кои имаа клучни позиции во владите на Груевски по повлекувањето од државните функции  немаат проблеми со вработувањето бидејќи добиваат постојани приходи од својата партија. Тука се споменуваат имињата на Мартин Протуѓер, Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиевски и Иво Котевски, пренесува Телевизија 24. Секако, ова не

Read More

Во Специјалното јавно обвинителство (СЈО) повторно има зголемена фреквенцијата на лица, овој пат поврзани со случајот „Титаник“, јавува „СДК“. Специјалната обвинителка Катица Јанева на прес-конференцијата на 28 февруари соопшти дека истрагата е проширена за уште 17 осомничени лица, од кои петмина функционери од власта делувале како

Read More

Антикорупциската агенција на Косово минатата година пред Јавното обвнителство отворила 28 кривични предмети, во кои заради сторена корупција се осомничени 44 носители на јавни функции, пренесува весникот „Експрес“. Шаип Хаволи, дирекор на Агенцијата, потврдува дека уште најмалку 160 случаи се затворени поради недостиг на докази. –

Read More

Косовската Агенција за борба против корупцијата ќе спроведе истрага за имотната состојба на претседателот и премиерот на Косово, Хашим Тачи и Иса Мустафа, јави Танјуг. Според извори во Агенцијата, на проверка ќе бидат ставени изјавите за имотната сотојба што ги пополниле Тачи и Мустафа при

Read More

На официјалната листа на политичарите за кои претседателот Ѓорге Иванов ја повлече аболицијата се наоѓаат лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Никола Груевски, поранешните министри за внатрешни работи и за транспорт и врски, Гордана Јанкуловска и Миле Јанакиески, поранешниот дирекорот на УБК

Read More

Србија „ги чисти“ корумпираните функционери. Министерот за внатрешни работи, Небојша Стефанович изјави дека во големата акција "Скенер 2" во земјата се уапсени 49 лица, поради корупција и злоупотреба на положбата, а по две лица интензивно се трага, пренесува Б92. Против 25 лица се поднесени кривични

Read More

Претседателот на Република Македонија почна да ги остварува овластувањата кои Уставниот суд му ги врати за помилување на сторители на изборен криминал и изборни измами. Ѓорге Иванов поднесе општ акт за прекинување на сите кривични постапки против лица од власта и од опозицијата за како што

Read More

По прес конференцијата на Специјалното јавно обвинителство владејачката партија излезе со свој став дека осомничените поранешни министри и државни службеници не се виновни како што е наведено во започната истрага наречена „Титаник“. Според ВМРО-ДПМНЕ осомничените ќе имаат можност во претстојните правни постапки да ја докажат својата

Read More

За тројца унгарски директори на Маѓар Телеком во судот во Њујорк минатиот понеделник било поднесено обвинение дека во 2005-та поткупувале македонски политичари, објавува специјализираниот правен магазин „Ло 360“ (”Law 360”). Обвинението го поднесува Американската комисија за хартии од вредност. Ги обвинува Елек Штрауб, Андраш Балог

Read More