Monday, Oct 2, 2023
HomePosts Tagged "фудбал"

Поради фудбалскиот натпревар меѓу екипите на Шкендија и Милан, што во 20.45 часот ќе се одигра на стадионот „Телеком арена“ во Скопје, Секторот за внатрешни работи Скопје ќе воведе посебен сообраќаен режим за возила и пешаци, согласно подготвениот план за сообраќајно и физичко обезбедување. Како што

Read More

Фудбалерот на Франција, Зинедин Зидан ги следи политичките збиднувања во неговата татковина и јавно апелираше на вториот круг од претседателските избори закажан за 7 мај, народот да не гласа за претседателскиот кандидат на десницата, Мари Ле Пен. По ова, Ле Пен експресно му одговори на спортистот: „Зидан може да дели

Read More

Најдобрата македонска фудбалска репрезентација конечно успеа да ја забележи првата победа во рамките на квалификацискиот турнир за пласман на Светското првенство кое следната година ќе се одржи во Русија или прва победа на гости по пауза од седум години. Избраниците на Игор Ангеловски прикажаа далеку

Read More

УЕФА даде зелено светло за формирање на Регионална лига на земјите од поранешна Југославија што е долгогодишна желба на локалните фудбалски федарции. Тоа значи дека наскоро повторно ќе се вратат децениските дерби натпревари на Градски, Маракана, Максимир и останатите големи стадиони ширум поранешните републики. Во

Read More

Зборот „Брекзит„ овие денови во Британија стана најчест збор во пребарувањата на Гугл, а првпат се случи зборот „порно“ да се најде на второ место, јави британски „Индепендент“. Како што наведува списанието, Гугл стана „најголем советник“ бидејќи голем број Британци преку ова пребарување барале информации

Read More

Една свадба во западна Херцеговина била прекината бидејќи се одржувала истиот термин кога се играше и осминафиналната средба од Европското фудбалско првенство во Франција меѓу Хрватска и Португалија. Во таква ситуација младенците и покрај свадбата не сакале да се откажат од нивнита голема љубов кон

Read More

Facebook Messenger има нова фудбалска игра, која ја лансира поради големата еуфорија за Евро 2016. Играта е многу едноставна, треба да ја жонглирате топката, односно да не дозволувате таа да падне на земја. Кога ќе ви падне топката, бодовите се намалуваат. Претходната игра на Facebook Messenger со кошаркарска

Read More

Франција ја скрши клетвата на првите натрпевари и за својата но, и за традицијата на европските првенста со тоа што успеа да слави над Романија и да покаже самодоверба како домаќин на турнирот. Во првото полувреме пријатно изненади селекцијата на Романија која одлично парираше со

Read More

Црни облаци надвиснаа врз македонскиот фудбал. Наместо со организираност и мотивација да одиме едне чекор напред, ние се вративме десет назад.Од неодамна, според ФФМ; Ѓуровски не ги задоволувал двата типа на цели кои се дефинирани во планот за работа како селектор, а се поврзани со развојот

Read More

Уште две недели нѐ делат од официјалното затворање на фудбалската трансфер сезона и може да заклучиме дека ова лето е неминовно во поглед на масовните трошоци кога се во прашање нови засилувања. Кои се клубовите кои „безмилосно“ се расфрлаа со пари за да ги засилат

Read More