Wednesday, Feb 28, 2024
HomePosts Tagged "Франција"

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави дека Турција останува важен партнер на Европската Унија и оти врските треба да бидат сочувани и покрај тоа што земјата во последно време се движи во непосакуван правец. – Реално гледано, Турција се оддалечува од Европската Унија во текот на последните

Read More

Национален тим на Шпанија ја освои европската титула, во финалето на Европското првенство во Чешка убедливо ја совладаа репрезентацијата на Франција со 71-55. Ова за шпанките е трета титула европски првак, која ја наследија од Србија која пред две години беше Европски првак. Во таборот на

Read More

Разумно, на крајот на сезоната се сведуваат сите смеетки, но први на удар се тренерите. Лил е уште еден од многуте клубови кои се одлучија за промена на чело на тренерскиот персонал. Френк Паси нема да го води клубот во новата сезона, а ангажираа ново познато

Read More

Франција ја поздравува одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да му го додели мандатот за формирање влада на Зоран Заев, претседателот на СДСМ, соопшти денеска француското Министерство за надворешни работи. „Ова е важна можност за земјата да излезе од политичката криза. Се надеваме дека новата влада ќе

Read More

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, денеска го постави пратеникот на конзервативците Едуар Филип за премиер, со што го одржа ветувањето од кампањата дека во француската политика ќе „воведе“ нови лица. Четириесет и шестгодишниот Филип е член на Републиканската партија и не е доволно познат на гласачите. На

Read More

Емануел Макрон денеска беше унаугуриран откако уставниот совет и официјално ги потврди резултатите од изборите на кои центристот ја порази Ле Пен од националистичката партија. Инаугурацијата пројде многу свечено со моторизирана поворка кон Елисејската плата каде го дочека досегашниот претседател Франсоа Оланд. Потоа пристигна и новата

Read More

Новиот премиер на Франција ќе биде именуван утре, а државата ќе добие нова влада во вторник, изјави извор близок до новоизбраниот претседател на Франција Емануел Макрон. На новата функција Макрон ќе биде инаугуриран денеска. Макрон во вториот круг од претседателските избори на 7 мај ја победи лидерката

Read More

Избраниот претседател на Франција, Емануел Макрон, планира либерални економски реформи, но без да посегне сериозно по раскошниот социјален систем. Со победата на Емануел Макрон на претседателските избори во Франција, преспективата на земјата да ја напушти Европската унија, како што предлагаше неговата соперничка на изборите, Марин Лепен,

Read More

Со освоени 65,1% од гласовите во вториот круг, наспроти 34,9% за десничарката Марин Ле Пен, Французите го избраа независниот кандидат од центарот Емануел Макрон за Претседател на државата. 39-годишниот Макрон, поранешен министер за економија во владата на социјалистот Франсоа Оланд, е про-ЕУ и вети дека ќе

Read More

Франција официјално се разделува со нездравата мода за ниска телесна тежина кај манекенките со стапувањето во сила на новиот закон од денес. Мерката има за цел да ги заштити младите девојки од опасната за животот анорексија и ги предвидува сите актуелни модели во земјата да

Read More