Tuesday, Apr 23, 2024
HomePosts Tagged "филмови"

Да се создаде фиктивен лик е тешка задача со која се соочуваат авторите на новелите, физичкиот опис на јунаците ја скротува нашата фантазија и ни дава одредена претпоставка за нивниот изглед, но што се случува кога полициските експерти за скици на лице ги превземаат работите

Read More

Градоначалникот на Битола, Владимир Талески имал фирма за снимање на филмови, видеофилмови и телевизиска програма, пишува „Фокус“. Пред да стане градоначалник, уште на 30 август 2004 година, Талески заедно со уште еден висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ и друг близок роднина на сопругата на премиерот Никола

Read More

Секое мало девојче посакува да биде принцеза, голем удел во ваквата желба имаат Дизни филмовите во кои главните хероини се убавите принцези, но дали сте се запрашале од каде потекнуваат овие силни фиктивни девојки? [video width="400" height="224" mp4="http://pozitiv.mk/wp-content/uploads/2017/07/15214047_206938636420392_1844553510054526976_n.mp4"][/video]

Read More

Доколку не сте голем љубители на топлото време и деновите сакате да го поминувате во комфорот на вашиот дом, оваа летна сезона воопшто нема да ви биде здодевна. Овие се филмовите кои  ќе бидат актуелни ова лето. Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales Baywatch Wonder Woman The

Read More

Филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје Синема Сити“, којшто ќе се одржи од 15 до 19 јуни во Кинотека на Македонија, за отворањето ги најавува филмовите за пионерите на електронската музика Крафтверк, „Поп Арт“, и „Жан Мишел Жар – Историја на електронската музика“. Воедно, Фестивалот

Read More

Некои земји веќе воведуваат ригорозни казни во врска со торент сајтовите и пиратските содржини, а Индија „ги премина сите граници“. Имено, сите оние кои што ќе посетуваат торент сајтови или сајтови за пиратска содржина кои што се забранети од Владата во Индија, би можеле да завршат

Read More

Водечка британска психотерапевтка предупредува на голем пораст на бројот на млади мажи со сексуални проблеми заради интернет порнографија, пишува BBC. Ангела Грегори вели дека сѐ повеќе момчиња во доцните тинејџерски или раните дваесетти години патат од еректилна дисфункција. Според неа, причина за тоа е зависноста

Read More

Македонската кинематографија под наслов „Macedonian Shorts“ со три анимирани и три краткометражни играни филмови од 5 до 10 јули ќе се претстави на 39. издание на реномираниот меѓународен Фестивал на краткометражен филм на отворено во Гренобл, Франција. На фестивалот Македонија ќе се претстави со анимираните филмови

Read More

Познатиот режисер Стивен Спилберг работи и како советник во една фирма во Лос Анџелес која се занимава со виртуелна реалност, но тоа не значи дека на него му се допаѓа како изгледа иднината на филмовите во која се користи виртуелната реалност. Во интервјуто кое го

Read More