Tuesday, Jun 6, 2023
HomePosts Tagged "фифа"

Конами го објави првиот трејлер за Про Еволушн Сокер 2018 година. Првиот официјален трејлер покажува средба помеѓу Барселона и Реал Мадрид, и ако ние веруваме во видеото, графиката ќе биде пореална од било кога. ПЕС е фудбалска видео игра која ја издава секоја година Конами и која

Read More

ФИФА го суспендира Лионел Меси на четири натпревари за навреда на судија за време на натпреварот Аргентина - Чиле. Фудбалерот на Барселона упати навредливи зборови кон мајката на судијата, кој го запиша тоа во извештајот, и Светската фудбалска федерација реагираше веднаш и го суспендира Меси

Read More

Светската фудбалска федерација ја отстрани метална плочка со името на поранешниот претседател на оваа организација Сеп Блатер. Плочата беше истакната на влезот на зградата во Цирих од отворањето во 2007 година. Во прилог на имињата на членовите на Извршниот комитет на ФИФА, посетителите беа во можност

Read More

Легендарниот претседател на ФИФА, Жоао Авеланж, денеска почина на 100-годишна возраст. Тој почина во болницата во Ботафого, во близина на родниот град Рио, откако беше хоспитализиран пред еден месец поради проблеми со дишењето. Бразилецот беше на чело на ФИФА во периодот од 1974 до 1998 година, кога

Read More

Со најавувањето на Мишел Платини за повторно кандидирање за претседател на ФИФА, конкуренцијата полека се зголемува. Кореецот Јанг Монг Јун најави учество во трката за претседателското столче, како замеа за Сеп Блатер. Една од највлијателните личности во азијскиот фудбал најави дека официјално кандидатурата ќе ја поднесе следниот месец,

Read More

ФИФА е еден чуден организам кој може да преживее и во најсуровите услови, а тука мислиме на сите финансиски скандали поврзани со поткуп, мито, нечесен однос и многу други малверзации. Очигледно фановите на фудбалот се немоќни да сторат нешто повеќе за смена на раководството кое

Read More

Македонскиот фудбал според ранкингот на ФИФА продолжува да тоне и сега се наоѓа на 105-тото место што е еден од најслабите рејтинзи досега, а мал куриозитет е тоа што дури и држави со полуаматерски репрезентации како Фарски Острови се пред нас. Во најновото рангирање во

Read More

Претседателот на ФИФА, Сеп Блатер, повторно со нови проблеми. Огромна е веројатноста францускиот и германскиот претседател да се вмешани во изгласувањето на Светските првенства за 2018. и 2022. година, вели германскиот весник Welt am Sonntag. Според Блатер, поранешниот француски претседател Николас Саркози и неговиот германски помошник

Read More

Аргентинската фудбалска легенда Диего Марадона потврди дека ќе се кандидира за претседател на ФИФА на местото на Сеп Блатер, открива уругвајскиот новинар Виктор Моралес. „Јас сум кандидат“, беа зборовите што ми ги кажа Диего Марадона кога го прашав околу номинацијата за претседател на ФИФА, напишал Моралес на

Read More