Wednesday, Jun 19, 2024
HomePosts Tagged "фестивал"

12 издание на фестивалот за современи уметности АКТО, оваа година ќе се одржи на 1 и 2 септември во Битола, а во фокусот на настаните ќе биде иницијативата за ревитализирање на еден од најзначајните културни споменици во градот – Офицерскиот дом. Овој културен белег на градот

Read More

Преостануваат уште 10 дена до почетокот на Сонус фестивалот во Паг, Хрватска, кој според Resident Advisor претставува еден од 10те најдобри светски фестивали во светот за овој месец. Овој вестивал ќе се оддржи во неколку познати клубови Папаја, Аквариус, Калипсо кои се лоцирани на плажата

Read More

Сигурно сте слушнале за андеркат фризурата, но ако тоа е премногу здодевно за вас ве охрабруваме да го пробате новиот летен тренд- андеркат што светка. Оваа фризура е совршена доколку планирате да посетите некој музички фестивал, сигурни сме дека ќе ги заробите погледите на многумина.

Read More

Meadows In The Mountains е тридневен фестивал кој се одржува во Бугарија, но наместо на познатите музички ѕвезди, овој фестивал е посветен на почитувањето на природата и уживањето во прекрасните планини. Погледнете го видеото на блогерката Mika Francis, и подгответе се да го посетите овој фестивал

Read More

Активисти од Кина запреа камион со повеќе од 600 кучиња кои требало да бидат заклани на кинескиот фестивал за јадење на кучешко месо. Во градот Јулин се прославува контровезниот фестивал на кој секоја година се убиваат и јадат околу 10.000 кучиња и мачки и покрај протестите

Read More

Olena Podluzhnaya Uutai е уникатен музичар кој свири на античкиот инструмент  xomus (или “khomus”), кој е налик на „ усна харфа“. Olena оваа година за прв пат ќе настапува на фестивалот O.Z.O.R.A. кој се оддржува во Унгарија од 31 јули-6 август. Нејзииот  You Tube канал може да го

Read More

Вечерва со почеток во 20:00 часот во Јавниот Алтернативен Клуб БлаБла ќе се одржи Sound Of Green Festival. На овој традиционален настан кој го одржува Пакомак во соработка со Password Production ќе ве забавуваат Contact 59, Funk Shui Da Dzaka Nakot, String Forces, Dj Slave & Game

Read More

На градскиот плоштад „Македонија“ се поставени три бини каде што учесниците на „Баскерфест“ ќе ве воодушевуваат со своите преформанси, фестивалот започна на 16 јуни а ќе трае цели десет дена. Програмата на фестивалот се состои од атракции под отворено небо, улична уметност, музика во живо,

Read More

На Први Јули на Градската плажа во Скопје ќе се оддржи Beastern Metal Fest. Алтернативниот клуб Бла Бла годинава за прв пат организира ваков настан на кој ќе настапуваат домаќините Apotheosis, Reduced to Ashes и Short Fuse Hero како и JFT (Софија) и Godgiven (Будимпешта) кои се на

Read More