Tuesday, Apr 23, 2024
HomePosts Tagged "Фејсбук"

Вкупно 1.503.000 жители на Македонија, односно 72,2 отсто од населението користи интернет, а милион од нив се приклучени на социјалната мрежа Фејсбук, покажуваат податоците на специјализираниот статистички веб сајт „Интернет ворлд стат“. Според истражувањето, во македонските граѓани повеќе користат интернет во споредба со жителите на Црна

Read More

Американската компанија „Фејсбук“ открила извори поврзани со Русија кои платиле околу 100.000 долари за неколку илјади политички реклами на оваа социјална мрежа, пренесува „Би-би-си“. Од „Фејсбук“ за тоа ги известиле американските власти кои ја истражуваат наводната вмешаност на Русија во претседателските избори во САД во 2016

Read More

Во Македонија се регистрирани 1.440.000 корисници на интернет или 68,5 проценти од населението, а милион се приклучени на социјалната мрежа Фејсбук, покажуваат податоците на специјализираниот статистички веб сајт „Интернет ворлд стат“. Од земјите во регионот повеќе од Македонците интернет користат во Словенија (72,8 проценти) и во

Read More

Од нас се оградивте и не осудивте како насилници, ние се оградуваме од вас и ве осудуваме како предавници - гласи коментарот на еден од насилниците кои упаднаа во Собранието. Тој, преку социјалните мрежи упати и закани до пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Еден од нив, кој што

Read More

Откако поранешните министерки Гордана Јанкулоска и Фросина Ременски разменија „тешки“ зборови на социјалната мрежа Фејсбук, расправијата продолжи со низа обвинувања. Поранешата министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска ја обвини пратеничката Ременски дека лечела фрустрации преку коментари, а таа пак констатираше, како што вели, дека нејзината

Read More

Политичките партии мора да разговараат за доброто на оваа земја, за доброто на македонскиот народ и за враќање на Република Македонија кон патеката на понатамошен раст и развој, напиша на својот Фејсбук профил вицепремиерот Владимир Пешевски. „Немилите слики од вчерашните случувања во Собранието, не се слика

Read More

Дастон Халовеј од Тексас враќајќи се дома ја фатил својата девојка како го изневерува и во нивниот кревет спие со непознат мажи. Наместо веднаш да крене паника, па дури и да се пресмета со „натрапникот“ тој едноставно објавил селфи на Фејсбук во кадар со нив

Read More

Тројца млади мажи кои учествуваа во силување во Шведска и тоа во живо го пренесуваа на Facebook, денеска се осудени на затвор. На Реза Мохамед Ахмади (21) му е одредена затворска казна од две години и четири месеци заради силување, а на Мајсами Афшар (18)

Read More

Полицијата во Кливленд трага по маж, за кој постои сомневање дека убил човек и дека злосторството го пренесувал во живо преку Фејсбук. Полицијата наведува дека осомничениот подоцна објавил уште една видео снимка на социјалната мрежа, тврдејќи дека убил и други луѓе. Наредникот Џенифер Чач изјави дека

Read More

Во исклучително сложени околности, во време на голема сериозност на состојбите и комплексна политичка криза, во мигови кога СДСМ и нејзините полуги во повеќе сфери постојано продуцираат лажни вести и се обидуваат да претстават една искривена слика, притоа некористејќи аргументи, туку празни зборови и лажни

Read More