Wednesday, Dec 7, 2022
HomePosts Tagged "федерика могерини"

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини денеска во Брисел ќе се сретне со претседателите на владите на шесте држави од Западен Балкан. Како што соопшти прес-службата на високата европска претставничка, предвидено е Могерини да организира работна вечера со премиерите на Македонија,

Read More

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев на 5-ти и 6-ти декември (вторник и среда) ќе престојува во дводневна посета на Брисел, при што ќе учествува на повеќе настани и ќе оствари средби со високи претставници на европските институции. Во рамки на посетата, претседателот на

Read More

Високата претставничка на Европската Унија, Федерика Могерини, планира пред крајот на годинава да организира состанок со премиерите од Западен Балкан. Состанокот ќе се одржи во Брисел, во форма на работна вечера, и најверојатно ќе биде на 18 декември. Сепак, засега не е прецизно утврден датумот, бидејќи се

Read More

Премиерот Зоран Заев денеска, на маргините на Самитот на шефови на влади на Источна и на Централна Европа за соработка со НР Кина, на унгарскиот премиер Виктор Орбан му го претставил планот „3-6-9“, како и конкретните чекори што ги презема Македонија за подобрување на економската

Read More

Не е возможно да има кредибилност на процесот на проширување, без Македонија да биде дел од Стратегијата на Европската Комисија за проширувањето на Унијата, изјавил вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи на средбата со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини. Според Османи, создадени

Read More

Околу 200.000 граѓани на Македонија боледуваат од болеста дијабетес која директно предизвикува сериозни проблеми со видот, аларамираат од Специјалната очна болница „Деница“ од Скопје по повод Светскиот ден на дијабетесот. Светот го обележува денот на дијабетесот преку глобална кампања, промовирана од Светската здравствена организација (СЗО) за

Read More

Премиерот Зоран Заев, во рамките на активностите за време на Генералното собрание на ОН, денеска ќе учествува на Глобалниот бизнис-форум на „Блумберг“, на кој ќе учествуваат шефови на држави и на влади, како и претставници на најголемите светски компании, информираат од владината прес-служба. Во текот на

Read More

Премиерот Зоран Заев ќе ја предводи делегацијата на Република Македонија, на 72. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк од 17 до 23 септември, соопшти секторот за односи со јавноста на Владата. Во составот на делегацијата ќе бидат министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и министерот

Read More

Балканот е еден од четирите приоритети на надворешната политика на Европската Унија, изјави синоќа високата претставничка за надворешна и за безбедноста политика на ЕУ, Федерика Могерини, на отворањето на конференцијата со амбасадорите на Унијата во Брисел, истакнувајќи дека „како што добро знаат, ЕУ (на Балканот)

Read More

Европската унија го поздравува потпишувањето на билатералниот Договор за пријателство, доборососедство и соработка меѓу Бугарија и Македонија, стои во заедничката изјава на високата претставничка на ЕУ за надворешна политика Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување и добрососедство, Јоханес Хан. Могерини и Хан истакнуваат дека со договорот

Read More