Sunday, Jun 4, 2023
HomePosts Tagged "ФБИ"

Белата куќа во Вашингтон соопшти дека американскиот претседател Доналд Трамп го отпуштил Комеј врз основа на „јасни препораки на јавниот обвинител и заменик- јавниот обвинител“. „Денеска претседателот Доналд Трамп го информираше директорот на ФБИ Џејмс Комеј дека е отпуштен и тргнат од функцијата“ - се вели

Read More

Американското Федерално биро за истраги (FBI) планира да создаде специјална единици којашто ќе биде ангажирана на координација на истрагата за наводната „руска интервенција“ на ланските претседателски избори во САД. Според изворите на весникот Financial Times, овој оддел ќе има цел да му достави на директорот

Read More

Американското федерално истражно биро објави досега невидени фотографии од Пентагон после терористичкиот напад на 11-ти септември 2001-ва година. Речиси 16 години подоцна, фотографиите ги прикажуваат првичните сцени после сомнителниот терористичкиот напад во кој, според САД, терористите на Ал Каеда срушија авион на „Американ Ерлајнс“ во

Read More

Американското Министерство за правда обвини двајца руски агенти од разузнавачките служби за извршување на големите хакерски напади врз Yahoo со цел кражба на кориснички сметки со податоци за корисниците и нивните лозински Yahoo претходно соопшти дека со упадот на нивниот сервис во 2014 година биле загрозени

Read More

Предупредувањето од ФБИ дека би требало сите да ја покријат веб-камерата на своите компијутери за да спречат да не бидат предмет на шпиунирање, денес го поддржа и директорот на ФБИ, Џејмс Коми, додавајќи дека тоа е разумна работа која луѓето можат да ја направат. Ако веб-камерата

Read More

Федералното истражно биро (ФБИ) побара од избирачките органи во САД да ги зајакнат мерките за компјутерска безбедност, откако минатата недела беа откриени детали за сајбер напади врз бази со податоци од избирачки списоци во двете сојузни држави Аризона и Илиноис, се наведува во доверлив документ.

Read More

Американското државно обвинителство соопшти дека покренало обвиненија против 46 криминалци, поврзани со мафијашките семејства. Спроведени се координирани акции на апсење на Федералното истражно биро (ФБИ) долж целиот Источен брег на САД. Уапсените се обвинети за водење криминална организација која делувала од Масачусетс, па се до Флорида, а

Read More

Турција со потези кои можат да и ги нарушат односите со Западот. Турски обвинител тврди дека ЦИА и ФБИ ги вежбале следбениците на проповедникот Фетула Ѓулен кои на 15 јули се обидоа да извршат државен удар во таа земја. Во обвинението, кое го подготвила канцеларијата на

Read More

Американското Федерално биро за истраги (FBI) ќе му предложи на државното обвинителство да не подигнува обвинување против Хилари Клонтон по едногодишната истрага за користење на приватната електронска пошта за државни работи во времето кога била државна секретарка што е спротивно законите за безбедност, изјави вчера

Read More

ФБИ го уапси 20 годишниот Ала Садех кој се сомничи за поврзаност со ИСИС и помагање на терористички активности. Садех собирал материјални средства за милитантната организација и вршел агитација за политичките цели на ИСИС во САД. Садех бил пријавен од негов пријател кој бил загрижен дека

Read More