Monday, Jun 24, 2024
HomePosts Tagged "Фатос Река"

Очекувам дека на крајот на оваа година официјален Брисел ќе ја врати безусловената препорака за Македонија, изјави во Собранието на Република Македонија, Претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, на средба со Амбасадорот на Албанија во Скопје, Фатос Река. Груби и Река разговараа за политичката

Read More

Премиерот Зоран Заев, денеска се сретна со амбасадорот на Република Албанија во Македонија, Фатос Река. На средбата се разговараше за евро-атланската иднина на регионот и за добрососедските односи. Амбасадорот Река, му врачи писмо на премиерот Заев од албанскиот премиер Еди Рама, во кое што тој му

Read More

Членството во ЕУ е заедничка цел на Македонија и Албанија и земјите можат да си дадат меѓусебна поддршка во овој процес, посочил вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи на средба со амбасадорот на Албанија Фатос Река. Како што соопшти Секретаријатот за европски прашања (СЕП), Османи на

Read More

Претседателот на Собранието, Талат Џафери и албанскиот амбасадорот Фатос Река денеска се согласија дека секоја идеја за меѓудржавни, меѓуетнички и меѓунационални конфликти однапред е осудена како неуспешен проект, информираат од кабинетот на Џафери. „Амбасадорот Река ја подвлече неопходноста од задржување на континуитетот на добрите и пријателски

Read More