Tuesday, Jun 15, 2021
HomePosts Tagged "facebook"

Facebook најави дека борбата против објавите на содржини со одмазничко порно ќе биде засилена со нов систем кој ќе ги препознава интимните фотографии или видеа и ќе спречува нивна објава без дозовола од личноста која е на нив. Исто така корисникот кој ќе се обиде да

Read More

Фејсбук ја тргна цензурата на историската фотографија од војната во Виетнам, на која се гледа како голо девојче бега од напалм-бомбите. Претходно, социјалната мрежа со своето лого ја покри голотијата, а директорот Марк Зукерберг беше обвинет дека ја злоупотребува моќта на социјалната мрежа и ја

Read More

Основачот на Facebook, Марк Цукерберг првпат направи голема продажба на акции за да финансира филантропска иницијатива на неговото семејство, пишува Bloomberg. Продажба на повеќе од 760 000 акции на Facebook е во вредност од 95 милиони долари. Цената на акција варира од 122,85 до 124,31

Read More

Facebook ќе престане со поддршка за својата апликација за BlackBerry после 31 август. Комапнијата вели дека сепак не е се изгубено и дека корисниците ќе може да пристапат на Facebook преку веб прелистувачите. „Дадовме се од себе за да ги промениме работите со Facebook, но овој

Read More

Facebook подолго време речиси тајно работеше на новиот соларен дрон Aquila за кој се знаеше само дека е во тест фаза, но сега е изведен и првиот успешен на висина од 655 метри со поминати 96 минути во воздух. Секако, крајната цел е големиот дрон кој

Read More

Американското Министерство за правда поднело петиција на суд против Фејсбук. Тужбата е поради истрага што ја спроведуваат владините органи, затоа што компанијата решила да премести дел од имотот во Ирска, со цел да плаќа понизок данок. Фејсбук е само една ИТ компанија која сака да

Read More

Администрацијата на најголемата социјална мрежа, Facebook привремено ја блокирала страницата на германскиот писател и новинар, Удо Илкфкоте, кој на неа поставил најава за својата нова книга во која ја критикува миграциската политика на властите во Европската унија, вели авторот во интервјуто за телевизијата RT. Известувањето од

Read More

22 годишен американец палејќи го државното знаме на националниот празник 4 јули сакал да изрази политички против расизмот, омразата кон геј заедницата на која самиот припаѓа, но заборавил дека објавата на сликите на Facebook ќе биде доволна за полицијата да поднесе кривична пријава. Тој освен што

Read More

Со 93,566,067 фанови Барселона ја има најдобрата фан страница на Facebook, пред Реал Мадрид кој ги следи во Примера и е на второто место зад нив со 90,869,753 фанови. Најпопуларен клуб од Премиер лигата е Манчестер Јунајтед со 69,730,536 лајкови. Интересно е што Кристијано Роналдо

Read More

Facebook конечно овозможи објавување на фотографии во 360 степени директно на News Feed. Откако корисниците ќе ја снимаат панорамата или фотографијата во 360 степени со камера од смартфон или некоја друга апликација, може директно да ја објават на Facebook, каде ќе бидат конвертирана во слика

Read More