Tuesday, Sep 28, 2021
HomePosts Tagged "Европа"

Еврозоната мора да се подготви за лансирање на идно дигитално евро. Идејата е објавена во коминикето на гувернерот на Европската централна банка Кристин Лагард. Во коминикето се нагласува дека ова во никој случај не значи крај на хартиени банкноти и монети. Серија тестови за дигиталното евро ќе

Read More

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во обраќањето на Кралскиот институт за меѓународни односи „Чатам хаус“ во Лондон, порача дека Европската Унија мора да изнајде нов начин на носење на одлуки во време на криза и потенцираше дека европските земји мора да имаат поголем слух

Read More

Високите температури и сувиот воздух предизвикаа нови пожари на југот на Европа, а најмногу во Грција, Португалија и на Корзика. Пожарот што изби во село кај Атина, уништи неколку куќи и го примора локалното население да ги напуштат домовите. На францускиот остров Корзика поради пожари евакуирани се

Read More

Во многу делови на Хрватска и Босна и Херцеговина падна снег, а според најавите на метеоролозите снег се очекува денеска и во Србија. Хрватските медиуми јавија дека вчера во делови на земјата паднал снег, како и дека температурата се спуштила до еден степен. Снег паѓал

Read More

Претседателот на Турција,  Реџеп Таип Ердоган изјави дека ќе продолжи да ги нарекува европските земји нацистички се додека тие него го нарекуваат диктатор. „Тие имаат слобода Ердоган да го нарекуваат диктатор, но Ердоган нема слобода да ги нарекува фашисти и нацисти. Го велам ова без некој

Read More

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека денешната „фашистичка, жестока“ Европа наликува на времето пред Втората светска војна. Тој истакна дека ќе ги разгледа односите со Европа по референдумот на 16 април и тогаш ќе биде сторено тоа што е неопходно. Ердоган и порача на Европа

Read More

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги повика Турците кои живеат во Европа наместо по три, да имаат по пет деца, порачувајќи и на милионската дијаспора дека е „иднината на Европа“, пренесува AFP. Агенцијата наведува дека Турција и Европа се во кавга, откако Германија и Холандија

Read More

Денеска високиот комесар на ОН задолжен за мигранти , Филипо Гранди, изјави дека Европа треба да ги зајакне напорите за интеграција на мигрантите од Сирија, Ирак и Авганистан. Според него во прашање е еден од најголемите предизвици. Тој додаде дека е време да се вклучи

Read More

Алексис Ципрас во интервју за „Ле Монд“, зборувајќи за “бегалската криза, криза за безбедноста и тероризмот и економската криза” испрати порака која нема да и се допадне на ЕУ. Друг потег со кој ќе ги налути меѓународните кредитори е одбивањето на германската канцеларка Меркел за

Read More

Најскап европски град за паркирање е Лондон, објави европскиот портал Ubeeko, специјализиран за автомобилски сообраќај и патувања. Во Лондон еден час паркирање во просек чини 10, 40 евра. Во првите пет градови според цената на час паркирање се и Стокхолм, Атина, Осло и Милано, каде за

Read More