Wednesday, Aug 4, 2021
HomePosts Tagged "евра"

Големо внимание привлече веста дека во едно напуштено италијанско село се нудат по 2000 евра за оние кои ќе се доселат да живеат таму, но по огромниот број на пријавени општината се предомислила, најверојатно поради недостиг на реални финансиски средства и соодветна можност за инвестирање во

Read More

Нови договори од над 94 илјади евра се склучени за обезбедување на Музејот на ВМРО, Портата Македонија, како и за чистење на портата од оштетувања на фасадата, покажуваат договорите објавени на Бирото за јавни набавки - објави БИРН. За обезбедување на Музејот на ВМРО ќе се

Read More

Албанската Влада одлучи да испрати 100.000 евра за санирање на последиците во настраданите подрачја во Македонија. Веста ја соопшти министерот за финансии Дитмир Бушати, кој додаде дека продолжуваат контактите со македонските власти за добивање информации за предизвиканите штети, со цел помошта да продолжи. - Ова е

Read More

Државниот инспекторат за земјоделство поднесе пријава против Н.Н. откако го затекнал како продава 9.600 килограми бостан на несоодветно место во Струмица, му ја запленил целата количина и го казнил со 800 евра глоба. Како што соопшти Инспекторатот, Н.Н. не поседувал дозвола за пласман на лубениците.

Read More

НК КР Свети Николе-СВР Штип до Основнен јавен обвинител поднесе кривична пријава против Д.Н.(38) од Свети Николе поради постоење основи на сомнение дека сторила кривично дело „фалсификување пари“. Таа набавила една фалсификувана банкнота во апоени од 100 евра и во мај ја пуштила во оптек во

Read More

Членовите на Државната изборна комисија си поделиле по околу 3.600 евра за досегашниот ангажман во комисијата. Секој член на ДИК месечно добива и по околу 1.000 евра плата. Ова го изглааа членовите на една од последните седници, со 9 гласа „за" и ниту еден „против“. Дискусијата

Read More

Во текот на вчерашниот солидарен настан, кој се одржа во „Кафе Бар Излет“, граѓаните покажаа што значи „заедно сме посилни“! За време на настанот беа собрани 15 528 евра, информираат од „Излет“ каде се одвиваше целодневниот хепенинг „Еден за сите, сите за еден“. „Им благодариме на

Read More

Фудбалерот на Јувентус Патрис Евра ќе потпише нов договор со „Старата дама“, пренесуваат италијанските медиуми. Се очекува наредната недела Французинот да стави потпис на нов едногодишен договор, со можност за продолжување на соработката на уште една година. Евра во Јувентус пристигна од Манчестер Јунајтед во

Read More

Владата денеска од домашните кредитори бара уште еден заем, овој  пат од 5,1 милиони евра. На аукција на хартии од вредност се продаваат три месечни записи со и без девизна клаузула во вкупна вредност од 3,5 милиони евра и записи со рок на доспевање од една

Read More

Владата повторно се задолжи скоро 81 милиони евра од домашните кредитори, што е 5,1 милион евра повеќе од планираното. Средствата ги обезбеди преку одржување на аукција на државни записи со рок на доспевање од 6 месеци, односно 364 дена. Веќе утре, Министерството за финасии ќе треба

Read More