Monday, Mar 20, 2023
HomePosts Tagged "евакуација"

Евакуирани ќе бидат сите, речиси 400 жители на селото Вурберк во североисточниот дел на Словенија, откако нивни сосед нашол неексплодирана авионска бомба и со камион ја донел дома. Селаните ќе бидат евакуирани утре, а ќе им биде дозволено да се вратат во своите домови откако

Read More

По извршената евакуација, во 22.35 часот издадена е наредба на полициските службеници на терен да извршат проверка на сите работни простории во Собранието на Република Македонија за евентуално останати лица на кои им е потребна медицинска помош, соопшти МВР. „Исто така издадена е наредба на полициски

Read More

Поројни дождови го зафатија Северниот Остров во Нов Зеланд, во пресрет на најлошата бура во последните децении, според предвидувањата на метеоролозите. Новозеланѓаните евакуираа градови по должината на северниот брег веднаш по прогнозите за големо невреме, пренесува BBC. Невремето најверојатно ќе предизвика свлечишта на земјата околу 19:00 часот

Read More

Експлозивна направа е демонтирана во една станбена зграда во Санкт Петербург, јавува „Раша тудеј“. Руските медиуми наведуваат дека станот во кој е пронајдена направата бил изнајмен од лице од централна Азија. Жителите се евакуирани. За потсетување, во вторникот во експлозија во метро-станица во Санкт Петербург загинаа 14

Read More

Стотици луѓе денеска се евакуирани од три вили на источниот брег на Шпанија откако голем пожар ги зафати туристичките подрачја во близина на Валенсија и Бенидорм. Воените единици за вонредни ситуации испратија дополнителни 40 пожарникари за да го изгаснат огнот, што синоќа почна да се шири

Read More

Терминалот на аеродромот во Лос Анџелес привремено е евакуиран, а 18 летови се одложени поради апсење, што доведе до загрозување на безбедноста. - Некои патници се евакуирани во безбедните делови на аеродромот без премин низ детекторите за метал, додека полицијата пред терминалот апсеше возач на украден

Read More

Голема паника е крената на Франкфуртскиот аеродром и се евакуирани два терминали по што е направена целосна безбедносна проверка на патниците.   VIDEO: Evacuation in #Frankfurt airport https://t.co/VG5Mp10mwP pic.twitter.com/igjffVFcaW — RT (@RT_com) August 31, 2016 Според повеќе медиуми станува збор за сомнителна активност на еден патник кој неовластено ја

Read More

Италија е во тага и жали за жртвите кои достигнаа 247 во силниот земјотрес кој го погоди централниот дел на земјата и сруши неколку градови. Спасувачките екипи се уште се на терен во потрага по затрупани, но преживеани лица. Илјадници луѓе останаа без своите домови,

Read More

Шест дена откако со брза реакција на екипажот „Емирати“ бил спасен од авионот кој се запалил при слетување во Дубаи, Индиецот Мухамед Башир Абдул Кадар освоил милион долари на лотарија. Тој вери дека бог го чувал токму поради таа причина! Кадар се наоѓал меѓу 300

Read More

Тајфунот Непартак, денеска, во момент на преминување преку источниот брег на Кина ослабна на ниво на силна тропска бура, но сепак предизвика силни ветрови и поројни дождови од кои се поплавени домови и патишта. Кинеските власти во покраината Фуџијан евакуираа речиси 500.000 луѓе кои живеат во

Read More