Tuesday, Apr 23, 2024
HomePosts Tagged "ЕУ"

Еврозоната мора да се подготви за лансирање на идно дигитално евро. Идејата е објавена во коминикето на гувернерот на Европската централна банка Кристин Лагард. Во коминикето се нагласува дека ова во никој случај не значи крај на хартиени банкноти и монети. Серија тестови за дигиталното евро ќе

Read More

Следниот самит на НАТО е незамислив без прашањето на проширувањето, а сакаме и ЕУ во февруари да одреди датум за почеток на преговори со Македонија, изјави денеска министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто, Петер Сијарто на заедничката прес-конференција со шефот на

Read More

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, оствари средба со италијанските сенатори Ванино Кити и Пјетро Лиуци, кои се и претставници на Комисијата за европски политики на Сенатот на Република Италија. За време на средбата се разговараше за евроатлантските перспективи на нашата земја

Read More

Заедничката седница на владите на Бугарија и на Македонија беше плодна, оцени денеска во Струмица премиерот Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со својот бугарски колега, Бојко Борисов. Тој рече дека со денешната седница е „активиран уште еден од моторите што треба да го повлечат напред

Read More

Денешната посета е уште еден показател дека Европската Унија и понатаму останува фокусирана на земјата и на регионот, изјави денеска во Скопје еврокомесарот Јоханес Хан, на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев. – Постигнавме многу и не сакам да го дадам впечатокот дека Брисел повеќе не

Read More

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во обраќањето на Кралскиот институт за меѓународни односи „Чатам хаус“ во Лондон, порача дека Европската Унија мора да изнајде нов начин на носење на одлуки во време на криза и потенцираше дека европските земји мора да имаат поголем слух

Read More

Претседателот на Собранието Талат Џафери, на покана од претседателот на унгарското национално собрание, Ласло Ковер, ќе се обрати на осмата конференција на претседатели на парламенти од земјите на Западен Балкан што се одржува во Будимпешта. Учесниците на конференцијата ќе се осврнат на темите „ЕУ интеграции: резултати

Read More

Делегацијата на ЕУ и на амбасадите на земјите членки на ЕУ денеска порачаа дека локалните избори на 15 и на 29 октомври се можност за граѓаните да ги изразат своите гледишта за правецот во кој нивните општини треба да се движат во иднина. „ЕУ ги охрабрува

Read More

Македонија се соочи со сериозна политичка криза, а претстојните локални избори се првиот тест за новата Влада на патот на евроинтеграциите, изјави вицепремиерот задолжен за економски прашања, Бујар Османи во интервју за „Винер Цајтунг“ дадено за време на учеството на Конференцијата на европски региони и

Read More

Многу е важно да се утврди одговорноста за нелегалното прислушување и за наводните владини злоупотреби во врска со него, бидејќи тоа ќе биде клучен чекор за Македонија да ги увери НАТО и Европската Унија, како и другите меѓународни партнери, дека е подготвена да се интегрира

Read More