Monday, Jun 24, 2024
HomePosts Tagged "Ердоган"

По многубројните фотографии на интернет од референдумот во Турција, српските медиуми најдоа нешто заедничко помеѓу нивниот новоизбран претседател александар Вучиќ и турскиот Реџеп Тајип Ердоган. Имено, двајцата на гласањето се појавија во идентични карирани одела, па дел од корисниците на социјалните мрежи веднаш ја посочија

Read More

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган грубо го отфрли извештајот на ОБСЕ и на Советот на Европа за вчерашниот референдум набљудуван од овие две меѓународни организации. “Тие подготвија извештај по нивни вкус… Останете кај што сте!”, изјави Ердоган во говорот што го држеше во неговата претседателска палата

Read More

Првичните неофицијални резултати од референдумот во Турција покажуваат дека граѓаните се изјасниле за воведување претседателски систем, односно измени со кои целата власт ќе биде во рацете на актуелниот претседател Реџеп Таип Ердоган. Досега се преброени 90 отсто од гласовите и 54,2 отсто од гласовите се

Read More

Референдумот во Турција кобен за две лица. Двајца гласачи ги загубија животите денеска во тепачка што изби пред избирачко место во југоисточната провинција Дијарбакир за време на референдумско гласање, јави Анадолија. Расправијата меѓу две семејства завршила со смртен исход во школски двор во село на југоисток

Read More

Во турскиот град Харан е подигнат споменик на претседателот Реџеп Ердоган, кој запира тенк со подадена рака нанапред. Споменикот е подигнат по повод неуспешниот државен удар кој се случи минатата година на 15 јули. Тој беше спречен со помош на десетиците илјади Турци, кои по

Read More

Повеќе од десетици илјади луѓе учествуваа на денешниот митинг во Истанбул во знак на поддршка на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и претстојниот референдум за уставни промени. Ердоган истакна дека со потврдниот глас на референдумот, што е закажан на 16 април, на Турција ќе и донесе

Read More

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган рече дека Европската унија не ја прифаќа неговата земја, бидејќи е христијанска заедница. Ова го изјави во Анкара, две недели пред референдумот за промена на уставот на 16 април. Цитиран од агенцијата „Анадолија“, шефот на државата рече: „Знаете ли

Read More

Неколку лица се повредени синоќа при судири меѓу приврзаници и противници на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган пред зградата ма Конзулатот на Турција во центарот на Брисел, јави ТАСС. Белгиската полиција го потврди инцидентот, но соопшти дека засега не може да даде детали за бројот

Read More

Повеќе од 30.000 турски Курди одржаа протести против турскиот претседател Тајип Реџеп Ердоган во германскиот град Франкфурт. Демонстрантите дојдоа од сите делови на Германија за курдската Нова година. Демонстрантите повикаа на демократија и рекоа дека не треба да се излезе на референдумот што Турција ќе

Read More

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги повика Турците кои живеат во Европа наместо по три, да имаат по пет деца, порачувајќи и на милионската дијаспора дека е „иднината на Европа“, пренесува AFP. Агенцијата наведува дека Турција и Европа се во кавга, откако Германија и Холандија

Read More