Sunday, Jan 29, 2023
HomePosts Tagged "епидемија"

Ние сме во состојба на готовност и ги следиме упатствата дадени од Националниот комитет за вакцинација врз основа на менување на мапата на епидемијата на сипаници во Грција и во Европа, изјави грчкиот министер за здравство Андреас Ксантос во врска со епидемијата на морбили во

Read More

Појавата на мали сипаници и прогласувањето на епидемија во Гази Баба ги извади на површина и застрашувачките бројки за имунизацијата во главниот град. Дури 40 проценти од децата кои се регистрирани во пунктот во Карпош а кои се родени во 2015 година не ја примиле задолжителната

Read More

Обединети нации првпат по епидемијата на колера на Хаити во 2010 година признаа дека војниците на ОН имале клучна улога во ширење на болеста, од која настрадаа речиси 10.000 луѓе, а повеќе стотици илјади беа инфицирани. Портпоролот на Генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун изјави дека

Read More

Здравствените власти на САД излегоа со нова проценка според која заканата од Зика вирусот е многу поопасна од првичните анализи со можност за глобална епидемија во текот на летото низ Северна Америка, Европа и Азија бидејќи доаѓаат летните одмори и ќе се зголемува бројот на

Read More

  Електронското издание на весникот „Етнос“ објави дека Директорот на Управата за јавно здравство во грчката област Централна Македонија, Софоклис Куртидис предупредува на опасноста од епидемии во бегалскиот камп на грчко-македонската граница. Во моментов во грчкото село Идомени има над 11.000 мигранти, меѓу кои и многу мали деца, а

Read More

Јужнокорејскиот премиер Хванг Кјо-ан денеска објави крај на епидемијата на блискоисточниот респираторен синдром (МЕРС) во земјата. Како што јави јужнокорејската новинска агенција Јонхап, 36 лица починале и 186 беа заразени од болеста, за која нема ниту лек, ниту вакцина. – Откако направивме оценка на ситуацијата, медицинскиот персонал

Read More