Tuesday, Oct 3, 2023
HomePosts Tagged "Емирати"

Авион на компанијата „Емирати“ со 270 патници, денеска се урнал при слетувањето на аеродромот во Дубаи. Авионот експлодирал додека слетувал на аеродромот. Според првите информации авионот ЕК521 се урнал околу 12:45 часот по локално време, а дошол од Индија. Сите патници се „безбедно евакуирани и никој не

Read More

Според резултатите од истражувањето кое го спроведе компанијата „Скајтрекс“, „Емирати“ се прогласени за најдобра авиокомпанија на светот за 2016 година. На компанијата со седиште во Дубаи наградата и беше врачена во вторникот, за време на церемонијата во рамките на настанот „Farnborough Airshow“. Ова е четврти пат

Read More

Дубаи планира ново архитектонско чудо најавувајќи изградба на нова највисока кула во светот која ќе ја надмине нивната Бурџ Калифа. Емиратите се надеваат дека со новиот проект повторно ќе се „искачат“ на врвот на светот бидејќи повеќе држави најавија облакодери кои ќе ја надминат Бурџ

Read More

Македонските вина и ракии на Тиквеш, Камник и Стоби од денеска по прв пат, можат да се купат во Обединетите Арапски Емирати. Ова е прв пласман на овие македонски производи воопшто на Блискиот Исток. Во прво време ќе можат да се набават во продавницата на ЕуроБалкан

Read More