Monday, Aug 15, 2022
HomePosts Tagged "Египет"

Папата Франциск во неделата на миса на плоштадот Свети Петар ги осуди нападот врз христијанска црква во Египет, во кој загинаа 25 лица а над 70 се повредени, пренесуваат светските агенции. Папата во молитва побарал „да се променат срцата на оние кои шират насилство, терор и

Read More

Теоретичарите на заговори пуштија ново видео на YouTube на кое наводно во 60-тите години агенти на тогашната тајна советска служба КГБ откопуваат тело на вонземјани старо 13.000 години во катакомба во Египет. Според наводите Советите биле заинтересирани за вонземска технологија која ќе им помогне да

Read More

Авион на соларен погон „Солар импулс 2“ полетал од Шпанија и се упатил за Египет, во претпоследната етапа од патот околу светот користејќи исклучиво сончева енергија. Организаторите соопштиле дека авионот полетал од аеродромот во Севиља и дек се очекува да слет во Карио за 50

Read More

Поморски тимови на Франција и Египет учествуваат во извлекување на остатоците на авионот Ербас А320 на компанијата EgyptAir кој вчера се урна во водите на Средоземното море, а исчезна на стотина километри од брегот на Египет во близина грчкиот остров Карпатос. Засега се пронајдени и

Read More

Авионот со 66 патници и членови на екипажот, кој ноќеска исчезна од радарите над Медитеранот се урнал, потврди Францускиот претседател Франсоа Оланд. Египетскиот премиер Шериф Исмаил изјави дека потрагата по авионот е во тек и не е исклучена ниту една причина за уривањето на авионот,

Read More

Ново радарско снимање на тајните простории во славната гробница на Тутанкамон ќе биде изведено до крајот на април, изјави за медиуми новоименуваниот египетски министер за старини, Халид ал-Анани. „Скенирањето беше вршено околу единаесет часови

Read More

Пријателите се договорија. Лидерите на Египет и Русија потпишаа договор за изградба на нуклеарна електрана во Египет, извести египетската државна тв станица. Првата нуклеарна електрана во Египет, која ќе биде изградена во округот Даба, ќе стане најголем египетско-руски проект од времето на изградбата на Асуанската брана

Read More

Низ годините дел од луѓето верувале дека пирамидите се направени од вонземјани, влечејќи ги камените блокови до локацијата, но како го донеле сиот тој камен? Научниците пропуштиле многу едноставно решение која не бара никаква модерна технологија!

Read More

Пронајдено е едно од најголемите наоѓалиште на природен гас на брегот на Египет, велат од италијанската енергетска компанија Eni. Се работи за област од 1450 метри под површината која опфаќа 100 квадратни метри и во која е можно да има наоѓалишта од 850 милијарди кубни

Read More

Италијанскиот нафтен гигант Ени го пронајде најголемото наоѓалиште на природен гас во територијалните води на Египет кое има капацитет од 850 билиони кубни метри гас на површина од 100 квадратни километри. Ова е најголемо наоѓалиште на Медитеранот кое со децении може да ги снабдува потребите

Read More