Saturday, Jul 13, 2024
HomePosts Tagged "Едмонд Темелко"

Врховниот суд на Република Македонија донесе пресуда со која го прифати Барањето за заштита на законитоста на СЈО за случајот со приведувањето на градоначалникот на општина Пустец, Едмонд Темелко. Според пресудата на Врховниот суд, наредбата на СЈО за лишување од слобода на Темелко, обвинет во

Read More

ВМРО-ДПМНЕ бара градоначалникот на Пустец, Албанија, Едмонд Темелко да биде ослободен и од домашен притвор, откако судот вчера одлучи притворот да му го замени со домашен притвор. Во денешното соопштение се наведува дека „60 дена неосновано и во исклучително лош третман се чува борецот за човекови

Read More

Според обвинителниот акт, обвинетиот градоначалник на општина Пустец, Едмонд Темелко, кој од вчера е во триесетдневен притвор, прифатил да организира и носи лица од Албанија во Македонија за на противзаконит начин да им се определи адреса на живеење во општини каде обвинетите сметале дека им

Read More

Македонско друштво „Илинден“ -Тирана и Македонско друштво „Илинден“ - oгранок Голо Брдо најостро го осудуваат притворот од триесет дена за Едмонд Темелко, гадоначалник на општина Пустец и претседател на Македонска Алијанса за европска интеграција во Република Албанија. „Македонците во Република Албанија се згрозени од приведувањето

Read More

Триесетдневен притвор за Едмонд Темелко одреди Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 на барање на Специјалното јавно обвинителство. Како што информираат од скопскиот Кривичен суд, мерката притвор од 30 дена ќе важи од денот на неговото наоѓање. Градоначалникот на општината Пустец во Албанија Едмонд Темелко е

Read More

Апелацискиот суд ја одби жалбата на обвинетиот градоначалник на општина Пустец, Едмонд Темелко, и одлучи и натаму еднаш неделно да се јавува во судот и да му биде одземен пасошот. Судот ги ценел околностите во смисла на тоа дека обвинетиот има оформено потесно семејство, женет и

Read More

Врховниот суд ќе ја смени одлуката дека апсењето на градоначалникот на Општина Пустец Едмонд Темелко по барање на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) било законско, потврди за „СДК“ претседателот на судот Вангеловски. Одлуката дека апсењето е законско ја донесе петчлениот Кривичен совет на Врховниот суд што го

Read More

Криивичниот совет на Врховниот суд, составен од петмина врховни судии, одлучил дека лишувањето од слобода на осомничениот градоначалник на Пустец Едмонд Темелко на 12 февруари лани, на барање на Специјалното јавно обвинителство, било законско. Одлуката ќе биде потпишана и објавена следните денови, пренесува СДК. Одлуката за

Read More

Едмонд Темелко, градоначалникот на општина Пусец, е првиот приведен во акцијата „Титаник“ и е моментално на распит во Кривичниот суд по налог на Специјалното јавно обвинителство. Темелко е приведен во Ресен со страв дека може да побегне поради двојното државјанство. Тој ќе биде испрашуван со сомнежи

Read More