Tuesday, Sep 28, 2021
HomePosts Tagged "Еди Рама"

Заедничката седница на владите на Македонија и Албанија во Поградец отвора ново поглавје во билатералните односи на двете земји и значи работење на решенија што водат до спокојна и безбедна иднина на нашите граѓани и нашите земји, а не на нивно одложување, порача македонскиот премиер

Read More

Албанскиот премиер Еди Рама на самитот Западен Балкан – ЕУ во италијанскиот град Трст се појави во „полежерно“ издание, пишува „Мета“ На самитот на високо ниво, кој се одржува во рамки на Берлинскиот процес, Рама се појави во костум и во спортски бели патики од познатиот

Read More

На Еди Рама му се заканува реализација на „македонско сценарио“, односно вршење голем притисок од здружената албанска опозиција донесе преку одржување на масовни антивладини протести во Тирана на 13 мај, да го принудат да си поднесе оставка од премиерската функција. Главните барања на албанската опозиција ќе

Read More

Зошто Зоран Заев не ги напаѓа албанскиот и косовскиот премиер Еди Рама и Хашим Тачи, сигурно не е толку наивен за да не знае дека концептот на голема Албанија не е комплетен без Скопје, вели Ивица Дачиќ. српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи во

Read More

Извршниот комитет на партијата Македонска алијанса за европска интеграција во Албанија (МАЕИ) донесе одлука за наредните парламентарни избори во Албанија, кои треба да се одржат на 18 јуни годинава, да коалицира со Движењето за социјалистичка интеграција на Илир Мета. Откако Илир Мета се откажа од партиската

Read More

Албанското Собрание во петокот попладне за нов претседател на државата го избра Илир Мета, досегашен претседател на Собранието. Мета е избран за нов шеф на државата без присуство на пратениците на опозицијата, кои повеќе од еден месец ја бојкотираат работата на законодавниот дом. Мета за нов претседател

Read More

Во официјалните реакции на албанскиот премиер Еди Рама и спикерот на парламентот Илир Мета за денешните инциденти во Собранието се упатуваат пораки за наоѓање на мирно решение и повик до Албанците во Македонија да се дистанцираат од насилство. – Она што сакам да го кажам со голема

Read More

Европскиот комесар за Јоханес Хан денеска ги отфрли како неприфатливи и контрапродуктивни изјавите на одредени лидери од Западен Балкан кои имплицираат промени на границите. – Изразувам разочарување и можам да кажам и лутина поради изјавите на одредени лидери во регионот. Ваквите изјави, кои можат да бидат

Read More

Министерството за надворешни работи на Русија ги оцени како неприфатливи изјавите за прекројување на границите на Балканот. „Сметаме дека под маската на неоснованите обвинувања дека русија се обидува да ја дестабилизира ситуацијата во југоисточна Европа се преземаат мерки за реализација на големоалбанскиот проект сега врз основа на

Read More

Додека мојот колега од Албанија „од ракав“ вади сценарија за спојувања на Албанија и на Косово, доколку пропадне европската интеграција на државите од регионот, негови дежурни адвокати се трудат да го правдаат со теза дека тоа што Рама бара домашни предизборни поени преку брутално мешање

Read More