Tuesday, Oct 3, 2023
HomePosts Tagged "ДУИ"

“Екипата на Артан Груби” ќе се вика екипата со 17 кандидати за градоначалници на ДУИ што Али Ахмети ја престави во Гостивар. Албански медиуми, повикувајќи се на високи партиски извори, пишуваат дека за прв пат од формирањето на ДУИ, кандидатите не ги одредил претседателот на партијата

Read More

Али Ахмети во вчерашното гостување во емисијата Клик Плус на ТВ 21, Алијанса за Албанците ја нарече несериозна партија која има само двајца пратеници и со тоа даде јасни сигнали дека не очекува повеќе да биде дел од владината коалиција. Симптоматичен е и бројот на пратеници

Read More

ДУИ активно ќе учествува во „Жан Моне“ дијалогот, ќе ги стави државните интереси пред партиските, што впрочем и го потврди во минатото, порачал координаторот на пратеничката група на Демократската Унија за интеграција (ДУИ) во Собранието, Ејуп Алими, на денешната средба со Иво Вајгл, европратеник и

Read More

Лидерот на Алијансата за Албанците нема да се повлече од претседателското место во партијата, иако загуби на изборите за градоначалник на Струга, јавува „Алмакос“. Села е убеден дека ако СДСМ и ДУИ се тркаат заедно на евентуални предвремени парламентарни избори, сигурно ќе доживеат пораз, особено

Read More

Лидерот на БЕСА, Билал Касами вечерва побара предвремени парламентарни избори истакнувајќи дека неговата партија има двојно повеќе гласови во споредба со ДУИ. – Во Македонија згасна една партија на Албанците и сега ДУИ слободно може да се смета за разгранок на СДСМ. Оваа партија вечерва згасна

Read More

Непознато лице пукало од огнено оружје на јавен собир на ДУИ во село Пласница. „Вчера во 20:50 часот во село Пласница при одржување јавен собир во организација на политичката партија ДУИ, односно во формирана колона од возила која се движела од село Лисичани кон село Пласница,

Read More

Движењето БЕСА на локалните избори оди без договор со ниту една друга партија на ниво на целата територија, додека во неколку општини имаме соработка со некои албански партии, велат од партијата на Билал Касами за Плусинфо. Наспроти ваквиот став на БЕСА, ДУИ денеска излезе со тврдење

Read More

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети на митингот во Гази Баба рече дека поддршката со СДСМ ќе биде обострана, каде еден од партнерите нема шанси за победа во некоја од општините. За градоначалник на Скопје, Ахмети повика да се гласа за кандидатот на

Read More

На почетокот на расправата на пленарна седница во Собранието за предлог-законот за употреба на јазиците, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, обвини дека со овој закон ДУИ го уценува СДСМ пред локалните избори закажани за 15 октомври. – Законот за јазици се носи во пресрет на локалните

Read More

Кичевскиот огранок на ДУИ, на синоќешниот состанок на кој присуствувал партискиот лидер Али Ахмети, со поддршка на сите 35 локални совети и другите локални партиски форуми, се разговараше за локалните избори на 15 октомври. „По конструктивните и продуктивни дискусии, во победнички и обединувачки дух, едногласно се

Read More