Sunday, Sep 26, 2021
HomePosts Tagged "ДПМНЕ"

Датумот за локалните избори и измените на Изборниот законик може да бидат први на агендата на Собранието доколку на лидерска средба или претставниците на парламентарните парти постигнат консензус за тоа. Со ова Талат Џафери и лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ја потврдија информацијата дека партиите

Read More

Политичката криза се продлабочува. На денешната прес конференција пред Владата техничкиот Министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски придужен од останатите министри и заменици министри од редовите на опозицијата, најавија дека доколку остане на сила одлуката за распуштањето на Собранието, тие бараат депонираните оставки од фунцкиите

Read More

СДСМ преку ноќ, повторно, го промени ставот. Сега, Тие немаат никаков проблем околу Избирачкиот список, а ја прифатија и Методологијата за негово прочистување, следејќи го примерот на останатите три партии пред нив. Иако изгледа дека СДСМ вразумиле во преговорите, тоа не е така. Сега, преговарачите

Read More

Со доближувањето на роковите за заминувањето на актуелниот премиер Никола Груевски од фотелјата и формирањето на предизборната влада, се повеќе е јасно дека оставката на македонскиот премиер не е прашање на политичка добра волја, туку на законска обврска која произлегува од скорешните измени на Законот

Read More

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес конференција обини дека Министерот за внатрешни, Оливер Спасовски, и должи одговор на јавноста за тоа кој стои зад аферата со фалсификуваните лични карти и кој ја пласираше оваа афера. На денешната прес конференција предводена од Антонио Милошевски од ДПМНЕ, беше посочено: –

Read More

По нападите упатени од Кабинетот на Диме Спасов, инаку дополнителен заменик министер, кон министерката Фросина Ременски, а по вонредениот испекциски надзор на сите центри за социјална работа низ републикава, инспекторите утврдиле голем број на пропусти во работењето на овие подрачни установи. На граѓаните не им

Read More

Препукувањата на релација ДПМНЕ- СДСМ во Министерството за труд и социјала не престануваат. Овојпат во форма на соопштение од Кабинетот на дополнителниот заменик-министер, Диме Спасов, испратија демант на прес-конференцијата на Ременски и побараа од неа јавно да каже, колку предмети успеала да ги разреши за

Read More