Tuesday, Jun 6, 2023
HomePosts Tagged "дожд"

Врнежите во последните 24 часа ги зголемија нивото на сите водотеци во Македонија, а особено на реките во западниот дел на земјата. Според податоците на УХМР, најголеми промени на водостојот има на реките Радика кај Бошков Мост, Сатеска кај Ботун и на Вардар кај Јегуновце, а

Read More

Поради обилните врнежи од дожд, веќе доаѓа до пораст на водотеците и така ќе биде и понатаму. Позначително зголемување ќе има кај малите реки, при што засега не може да се зборува за сериозна опасност од поплавување. Сепак, можно е да дојде до излевања на

Read More

Нестабилно време со пороен дожд и грмежи вчера беа зафатени охридско-преспанскиот регион, Демир Хисар, Македонски Брод и Кичево, а подоцна нестабилно беше во скопската котлина особено во источниот дел. Од нестабилност во форма на посилно невреме околу 22 часот беа зафатени Велес и Свети Николе, а

Read More

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне облачноста ќе се зголеми и ќе има повремен дожд особено на запад, каде што е можна појава и на ретки грмежи и повремено умерени врнежи, информира УХРМ. Минималната температура ќе се движи од 7

Read More

Времето денеска ќе биде променливо облачно и посвежо, со повремени врнежи од дожд, особено претпладне и во западните и источните делови. Ќе дува умерен, долж Повардарието повремено засилен северен ветер. Т-мин. од 4 до 11 а т-макс. 10 до 17 степени. Во Скопје не очекува променливо

Read More

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, попладне на повеќе места нестабилно со поројни врнежи од дожд (локално над 25л/м2) и појава на грмежи. Ќе дува умерен југозападен, а кон крајот на денот и ноќта засилен северен ветер. Температурата ќе се движи од 11 до 24

Read More

Метеролозите најавуваат - до четврток ќе преовладува променливо облачно време со повремени локални врнежи од дожд. На повисоките планини ќе има услови за повремен снег. Во попладневните часови локално ќе има појава на нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Од четврток ќе

Read More

Во Македонија денеска ќе преовладува облачно и посвежо време со врнежи од дожд со послаб, а во западните и јужните делови повремено со умерен интензитет. На повисоките планини можен е и повремен снег. Минималната температура ќе се движи од минус 1 до 7 степени, а максималната

Read More

Денеска очекувајте заладување, со пад на температурите за 8 до 10 Целзиусови степени. Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени слаби врнежи од дожд, на повисоките места и на планините ќе има услови задожд и снег, а снег се очекува и на повисоките планини.

Read More

Времето денеска ќе биде променливо облачно и посвежо со локален слаб дожд кој особено ќе биде застапен во западните делови на земјава. Преку денот ќе дува умерен, долж Повардарието засилен ветер од северозападен правец кој наместа ќе надминува над 50 км/ч. Утринската температура ќе се движи

Read More