Friday, May 24, 2024
HomePosts Tagged "дом"

Македонија се гуши во смог со астрономски вредности и секое намалување на загадувањето значи спасено здравје и живот на граѓаните. Да не се обесхрабруваме дека не можеме да го сведеме загадувањето на нула, туку да дејствуваме за намалување на штетите со итни мерки, а паралелно со

Read More

ДОМ се чувствува повикан да појасни некои елементарни работи во врска со пратеничките групи во Собранието на Република Македонија, поттикнат од дискусија која се наметна во јавноста за да му наштети на сегашното парламентарно мнозинство. Деловнички, сите партии или пратеници во Собранието имаат право да се

Read More

Претседателката на ДОМ Лилјана Поповска сепак ќе седне на пратеничкото столче бидејќи Рената Дескоска и Дамјан Манчевски од пратеници ќе станат министри, пишува порталот „Ако“. Со ослободувањето на двете пратенички места, следни на листата кандидати на СДСМ и коалицијата од Изборна единица 1 се Лилјана Поповска

Read More

Централниот одбор на ДОМ ја потврди поддршката за формирање новата Влада на Република Македонија, која како што оценува партијата, ќе има сериозна задача за демократизација на земјата и за спроведување на реформите на Прибе. „Истовремено, ќе треба да започне и процес на намалување на поделбите помеѓу

Read More

Партијата Демократска обнова на Македонија (ДОМ) остро реагира на поставувањето знаме на друга држава во кабинетот на претседателот на Собранието. Собранието е симбол за парламентарната демократија на Република Македонија како држава, а функцијата претседател на Собранието е втора највисока функција по значење, соопшти ДОМ. „Знамето е

Read More

ДОМ им честита на гевгеличани за високата еколошка свест со која ја отфрлија идејата за отворање рудници за злато на Кожуф. Тие не се согласија да се уништува земјоделието и туризмот во нивниот крај, сѐ до Валандово и Дојран и кажаа не за лужење руда

Read More

Делегација од ДОМ со претседателката Лилјана Поповска и пратеничката Маја Морачанин ја продолжи обиколката низ Македонија со посети во Пробиштип, Кочани и Штип, за да поддржи локални еколошки иницијативи на своите општински организации. Овие иницијативи ќе бидат дел од програмата за локални избори, произлезени од

Read More

Во куќата на починатиот музичар Принс во Минесота се пронајдени многу силни опијати и лекови, стои во судските документи од истрагата за смртта на познатиот пејач. Според американските таблоиди, сите лекови биле препишани на име на неговиот пријател телохранител. Медицинските експерти по обдукцијата заклучија дека Принс починал

Read More

ДОМ бара општината Аеродром да го поништи спорниот ДУП, со кој ќе се бетонираат големи површини зеленило во една од најзагадените општини. Во спротивно, ДОМ ќе поведе иницијатива за преиспитување на уставноста на самата постапка за носење на ДУП-от, што дава можност за изрекување привремена

Read More