Monday, Sep 25, 2023
HomePosts Tagged "дизајн"

Како девојка или жена секогаш треба да го имaтe вистинските пар хулахопки во вашата фиока. Како еден од модните детали кои треба да го избирете за зимскиот период, дефинитивно тоа се хулахопките. Хулахопките секогаш да ги имате во повеќе нијанси и дезени за да може

Read More

Лулашка-Водопад е дело на дизајнот “Dash 7“. Дизајнерите биле инспирирани од интеракцијата на водата и просторот. Деби моделот бил првично претставен во 2011 година и за седум години, оваа работа може да се најде на разни фестивали и уметнички собири низ целиот свет. Водата се "рециклира",

Read More

Два цртежа кои протекоа на интернетот го откриваат основниот дизајн на претстојните Nokia 8 и Nokia 9 кои HMD Global планира да ги лансира на пазарот со Android оперативен систем. Досега Nokia 3, Nokia 5 и Nokia 6 беа откриени, па доаѓа редот на осмицата

Read More

Ако не може целиот автомобил да биде пренесен во сопствената канцечарија тогаш секако дека делови од него ќе можат функционално да бидат употребени при уредување на работниот простор. Како тоа изгледа во пракса, најдобро ќе биде објаснето со практични примери. Погледнете ја фото галеријата, можеби

Read More

Од Кина пристигнува првото видео на кое се прикажани два прототипа на iPhone 7 и за неколку секунди се гледаат неколку детали во дизајнот на смартфонот. Најпрво се утврдува дека нема да биде присутен 3.5 милиметарскиот аудио влез, го гледаме изгравираното Apple лого и ги

Read More

Сите заслуги за iPod, iPhone и iPad ги има Стив Џобс, но сега се појави Американец, кој тврди дека најголемата заслуга што овие технолошки уреди и Apple стана највредна компанија на светот, ја има тој. Томас Рос тврди дека уште од 1992 година ја имал

Read More

Холандскиот стартап VanMoof креираше нов модел на електричен велосипед Electrified S кој има далеку подобар дизајн и конструкцијата е многу поприродна со традиционалните велосипеди со тоа што сите делови за електричниот мотор од 250 вати, батеријата и конекциите се подобро вклопени и не додаваат на

Read More

Веќе сигурно ви се познати извештаите дека дизајнот на новиот iPhone 7 ќе биде речиси идентичен како и кај неговиот претходник со тоа што нема да има никаква промена во димензиите. Тоа доведе доста негативни коментари против Apple уште пред официјалната промоција за неколку месеци, а

Read More

Познатата пејачка од Барбадос се што ради, го работи со голем труд, па така е и со нејзиниот нов дизајн на наочари за сонце во соработка со модната куќа „Диор“. Амбасодорката на брендот „Диор“ уште еднаш се здружи со славната модна куќа за да создаде

Read More

Денес во Јавна соба со почеток во 17.00 часот започнува конференција на тема подобрување на дизaјн образованието во Европа. Реномирани дизајнери, професори по дизајн, дизајн менаџери и претставници од деловниот сектор нудат решенија за подобрување на дизајн образованието во Европа со цел дипломираните дизајнери да

Read More