Wednesday, Dec 7, 2022
HomePosts Tagged "Диво Насеље"

Граѓаните бараат одговор дали е убиен новинарот Никола Младенов, а ние бараме меѓународна истрага затоа што општеството е премногу исполитизирано и граѓаните немаат доверба во домашните институции, рече премиерот Зоран Заев, на прашањето на пратеникот Африм Гаши од Беса, дали Владата ќе побара меѓународни истраги

Read More

СВР Скопје поднесе кривична пријава за загрозување на сигурноста против арачиновецот Е.И.(57), кој на 2 ноември дојде со појас со петарди пред Врховен суд, во текот на изрекувањето на пресудите за случајот „Диво Насеље“. Тој првин отишол во адвокатска канцеларија во Стара чаршија, каде оставил лист

Read More

Владата на Косово денеска додели вкупно 219.000 евра за семејствата на осудените за случајот „Диво насеље“ и на загинатите во инцидентот на 9 и 10 мај мај 2015 година, јави „Порталб“. Мерката ја објави премиерот на Косово, Рамуш Харадинај. – Доделени се 219.000 евра за покривање на

Read More

Владата и претставници на меѓународната заедница бараат начин за спроведување на меѓународна истрага за неразјаснетите околности поврзани со настаните во кумановско Диво Насеље од 9 и 10 мај 2015 година, потврди премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција. – Чекор кој што досега е направен е информирање

Read More

„Приведувањето на снимателот на ТВ 21 и на еден фоторепортер од Косово е срамен чин на македонската полиција“, реагираше претседателот на ЗНМ, Насер Селмани на вчерашната информација дека снимател од ТВ 21 бил приведен во полициска станица под изговор дека на судењето ги снимале судиите

Read More

Во знак на протест поради одлуката на скопскиот Кривичен суд за казните во случајот „Диво Насеље“, синоќа во косовските градови Гњилане и Пеќ јавно биле запалени македонски знамиња, пренесоа српските медиуми, јавува „Мета“. „Поради револт за неправдата сторена против нашите херои од словенската марионетска држава го

Read More

Седуммина обвинети за настаните во кумановско Диво Насеље од 9 и 10 мај 2015 година добија доживотни казни затвор, 13 обвинети добија по 40 години затвор, шестмина по 20 години, еден обвинет 18 години, двајца по 14 години, двајца по 13 години затвор и двајца

Read More

Адвокатот Насер Рауфи во по изрекувањето на пресудата за обвинетите во Диво Насеље изјави дека не очекувал обвинетите да добијат толку високи казни, јавува Фокус. – Не очекував благи казни, но ниту пак вакви драконски казни. Сепак, знаевме дека станува збор за монтиран кривичен предмет

Read More

Порталот А1 он објави видео во кое се гледа интервенција на полицијата пред судот во Скопје откако непознато лице се приближи до нив. На човекот му бил одземен ранецот кој тој го носел со себе, а потоа однесен во полициска станица. https://www.youtube.com/watch?v=4iGCnxr_46Q

Read More

Скопскиот Кривичен суд по барање на Министерството за внатрешни работи го презакажа објавувањето на пресудата за „Дива населба“ за 2 ноември, поради ангажираност на полицијата за време на локалните избори. Судското рочиште беше закажано за 17-ти овој месец. Денес на 13.10.2017 година во 13:45 часот во

Read More