Sunday, Sep 26, 2021
HomePosts Tagged "директори"

Министерството за здравство денеска ги соопшти имињата на новоназначените директори на клиники и на здравствени домови. Промените на директорските места почнаа кон крајот на јуни, речиси еден месец по стапувањето на должност на новиот министер за здравство, Арбен Таравари од Алијанса за Албанците, еден од

Read More

Обвинители на Специјалното јавно обвинителство со помош на директорите претставници на мнозинскиот дел од капиталот во Македонски телеком (Дојче телеком) ќе се обидат да соберат податоци за дел од нивните предистражни и истражни дејства. СЈО досега четири пати се обидуваше да добие судски налог за влез

Read More

Истражители на Специјалното јавно обвинителство пред неколку дена ја продолжиле истрагата за сомнителното финансирање на ВМРО-ДПМНЕ, па на информативен разговор веќе биле повикани десетина високо рангирани партиски функционери од Крива Паланка, дознава Плусинфо. На разговор се повикани и директори на локални јавни претпријатија, како и партиски

Read More

Иако со задоцнување, МОН реагираше за излегувањето на учениците на протести против албанската платформа за време на наставниот процес. МОН ги обвини директорите на училиштата кои дозволуваат учениците да излегуваат на улични протести, а велат дека му наложило на Инспекторатот да ги провери училиштата и

Read More

Директорот на гимназијата „Мирче Ацев” во Прилеп, Кире Николовски заработи уште една кривична пријава за политичкиот говор што им го држеше на учениците, повикувајќи ги да излезат на протест против албанската платформа. Пријавата ја поднел родител на еден од учениците, барајќи одговорност за злоупотреба на

Read More

Управниот суд ја суспендираше одлуката на министерката за труд и социјална политика Фросина Ременски за назначување на 15 нови директори на центри за социјална работа, но правосилност на одлуката се уште нема. Инаку тужбата против Ременски ја поведе заменик министерот Диме Спасов поради пречекорување на

Read More

Вработените наставници од основното училиште „11 Октомври“ во скопската пштина Центар од денеска ќе штрајкуваат, наставниците ќе ги примаат децата, но нема да држат настава. Оваа одлука ја соопштија преку писмо до јавноста. Веќе неколку месеци училиштето е дел од политичките препукувања на релација општина Центар

Read More

Поради постоење основи на сомнение за сторени четири кривични дела од кои две „лажно пријавување на кривично дело“, едно “несовесно работење во службата” и едно дело „злоупотреба на службената положба и овластување“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против З.Ф. (48) од охридското село Трпејца и

Read More