Sunday, Aug 1, 2021
HomePosts Tagged "диета"

Египетската државна телевизија суспендираше осум свои водителки, а причината за тоа е телесната тежина. На водителките им било соопштено дека мора да бидат на диета, јави BBC. Египетската радиотелевизија им даде рок на водителките еден месец да ослабат пред да можат да се појават пред

Read More

После најновиот од низата на златни медали, кои ги освојува овие денови во РИО, Мајкл Фелпс е повторно во центарот на вниманието на светската спортска јавност. Овој пат од еден друг агол. За потсетување Мајкл Фелпс синоќа го освои својот 26 олимписки медал, а од

Read More

Новите истражувања покажале дека најдобар начин за диета и намалување на килограмите кај лицата со прекумерна тежина е со кратење на маснотиите, а не на јагленохидратите. Истражувањето е спроведено од Националниот институт за дијабетис каде 19 лица со прекумерна тежина биле подложени на два вида

Read More

Која е најдобрата диета на светот која ќе ви помогне да изгубите килограми, а истовремено ќе го подобрите своето здравје? David L Kac, основач на Prevention Research Center,го има одговорот за вас Кац и неговиот колега Мелер направиле истражување анализирајќи ги најпознатите светски начини на исхрана:диети кои

Read More

Денеска е во мода да се биде на диета. Сите посакуваат да изгледаат подобро но зошто стандардните диети не се доволни, и зошто најчесто не успеваат? Ова се најчестите причини. 1. Редукционост Скоро сите “диети” кои ни се најчесто на дофат се редукциони. Во превод, тоа значи

Read More

Кинеската печурка лингжи има долга традиција како една од најкорисните состојки во народната медицина на Кина и помога во ублажување на голем број на состојби, од срцеви проблеми, па се до третирање на шеќерот во крвта кај дијабетичарите. Најновото истражување на тајвански научници покажало фантастични

Read More